۵۰ درصد بن‌ها از طریق کارت ملی هوشمند و NFC تخصیص یافت

مهدی اکرمی؛ مشاور اجرایی نمایشگاه‌های کتاب بانک شهر در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به استقبال مردم از بن‌‌های نسل جدید، گفت: آمارها نشان می‌دهد امسال دانشجویان و استادان دانشگاه استقبال خوبی از بن‌های NFC و کارت ملی هوشمند انجام دادند، به طوری که ۵۰ درصد بن‌‌های آن‌ها از این طریق بوده است.
 
وی ادامه داد: باید کم‌کم به سمت استفاده از فناوری‌های نوین و هوشمند حرکت کنیم و بن‌کارت‌های فیزیکی را حذف کنیم، زیرا این کار موجب صرفه‌جویی هزینه‌ها و ارزبری دارد. بن‌کارت‌های خام به دلیل اینکه از خارج کشور وارد می‌شود هزینه زیادی به همراه دارد.
 
اکرمی با بیان اینکه استفاده از بن‌های مجازی مزایای زیادی به همراه دارد، عنوان کرد: این کار موجب صرفه‌جویی در وقت افراد می‌شود و به جای اینکه وقت زیادی را در شعبه‌ها سپری کنند می‌توانند به راحتی در روزهای نمایشگاه از طریق تلفن همراه یا کارت ملی هوشمند خود استفاده کنند.
 
وی تاکید کرد: از سوی دیگر استفاده نکردن از این کارت‌ها به محیط زیست کمک می‌کند زیرا این کارت‌ها دیر بازیافت می‌شود.
 
اکرمی با بیان اینکه در نمایشگاه کتاب امسال ۷۰ درصد کارت ملی‌ها به صورت هوشمند صادر شد، گفت: اگر ثبت احوال بتواند ساز و کاری ایجاد کند که ۱۰۰ درصد کارت ملی‌ها هوشمند شود، برای سال آینده بن کارت فیزیکی به صورت کامل حذف می‌شود و گام بلندی به سمت بانکداری الکترونیک برداریم.
 
وی همچنین درباره سیستم متمرکز فروش در بخش‌های دانشگاهی و خارجی، گفت: به دلیل اینکه برخی هماهنگی‌ها دیر انجام شد و در بخش دانشگاهی برخی ناشران تجهیزات و زیرساخت‌های لازم را نیاوردند و نتوانستیم این سیستم را برای این بخش اجرایی کنیم اما در بخش خارجی به خوبی اجرایی شد.
 
اکرمی درباره موفقیت اجرایی این طرح، گفت: زمینه‌ای فراهم شده است تا بتوانیم یارانه کتاب را هدفمند کرده و از سوءاستفاده و دلال‌بازی برخی افراد جلوگیری کنیم و امیدوارم در صورتی که زمینه مهیا شود، بتوانیم این سیستم را در کل نمایشگاه اجرایی کنیم تا از به هدر رفتن یارانه جلوگیری کنیم.
 
وی همچنین درباره آمادگی این مجموعه برای اجرای آزمایشی سیستم متمرکز فروش در نمایشگاه‌های استانی، افزود: ما این آمادگی را داریم که در استان‌های مختلف کشور این سیستم را پیاده کنیم تا برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال آینده با پشتوانه بهتری حضور داشته باشیم.

اکرمی ادامه داد: با استفاده از این سیستم می‌توان به صورت مستند و علمی اطلاعات پرفروش ترین کتاب از سامانه استخراج شود، همچنین بسیاری از اطلاعات و ارقام ناشران نیز قابل دسترسی است.
 
امسال بانک شهر با یک شعبه مرکزی با ۱۸ کانتر، سه شهرنت، ۱۵ خودپرداز سالنی و ۲۵ وب‌کیوسک در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشت.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: