​عصری با رومن پوئرتولاس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از شهر کتاب، «سفرشگفت‌انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود»، «ناپلئون به جنگ داعش می‌رود»، «دخترکی که ابری به بزرگیِ برج ایفل را بلعیده بود» و «همه‌ی تابستان بدون فیسبوک»، آثاری از رومن پوئرتولاس، نویسنده‌ فرانسوی است که با ترجمه‌ ابوالفضل الله‌دادی و همت نشر ققنوس تاکنون منتشر شده است.

پوئرتولاس در ۱۹۷۵ در مون‌پلیه متولد شد. پدر و مادر او هر دو نظامی بودند و همین امر سبب شد که در کشورهای گوناگون اروپا زندگی کند. او همواره در آرزوی کارآگاه شدن بود و با آن‌که به درجه‌ ستوانی رسید اما هرگز نتوانست آرزویش را محقق کند. به خاطر تجربه‌ای که در ژاندارمری فرانسه به دست آورد افزون بر نویسندگی کارشناس مهاجرت‌های غیرقانونی نیز شد. سفرهای او در جوانی و آشنایی‌اش با پدیده‌ مهاجرت غیرقانونی و اقلیت‌ها بخش سترگی از مضامین رمان‌های او را دربرمی‌گیرد.

رمان «همه‌ی تابستان بدون فیسبوک» بیش از آن‌که داستانی جنایی باشد ادای دینی است به تاریخ ادبیات جهان و شاهکارهای بزرگی که نویسنده‌های محبوب‌مان برای ما نوشته‌اند. او در این کتاب رمان‌های بزرگی را که احتمالا همه‌ ما آن‌ها را خوانداه‌ایم از زاویه‌ی دیگری به تصویر می‌کشد و البته در این راه از شوخی با نویسندگان بزرگ ابایی ندارد.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۱۰ دی ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «عصری با پوئرتولاس» به نقد و بررسی آثار این نویسنده‌ی فرانسوی اختصاص دارد که با حضور احسان رضایی، سمیه نوروزی و ابوالفضل الله‌دادی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: