«پیرمرد و دریا» کُپی اثری از نویسنده کوبایی است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، تحقیقی جدید نشان می‌دهد موضوع و سبک نگارش آثار ارنست همینگوی از نویسنده کم‌شناخته‌شده کوبایی به نام انریکه سِرپا تأثیر پذیرفته است. آثاری که مهم‌ترینشان در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی و هنگام سکونت نویسنده آمریکایی در کوبا نوشته شده است.
 
 پروفسور آندرو فِلدمان، استاد دانشگاه آمریکایی می‌گوید ارتباط نزدیکی بین داستان‌های سِرپا و آخرین آثار همینگوی از جمله «پیرمرد و دریا» و «داشتن و نداشتن» وجود دارد. البته از این شباهت نباید برداشت «سرقت ادبی» شود اما شباهت بین سبک و موضوع غیرقابل‌انکار است.
 
فِلدمان می‌گوید: «داستانِ «نیزه ماهی» نوشته سِرپا اولین بار در سال ۱۹۳۶ منتشر شد و درباره پیرمردی ماهیگیر و پسرک جوانی است. در این داستان پیرمرد در کشمکشی توسط نیزه ماهی کشته می‌شود. داستانی که شباهت زیادی به «پیرمرد و دریا»، که در سال ۱۹۵۲ منتشر شد، دارد.
 
دیگر رمان سِرپا تحت عنوان «قاچاق» داستان قاچاق عرق نیشکر است و کتاب «داشتن و نداشتن» نیز داستان گروهی از قاچاقچیان است.
 
اگرچه «قاچاق» در سال ۱۹۳۸ در هاوانا منتشر شد و کتاب همینگوی یک سال پیش از سال ۱۹۳۸ به بازار کتاب آمد اما فِلدمان شواهد محکمی دارد که نشان می‌دهد ارنست همینگوی دست‌نوشته کتاب «قاچاق» را پیش از اولین دیدار سِرپا در سال ۱۹۳۴ خوانده بود.
 
فِلدمان همچنین اعلام کرد در نامه‌های منتشرنشده مارتا گِل‌هورن، نویسنده و همسر نویسنده‌یِ «وداع با اسلحه» حرفی از سِرپا به میان آمده است. در این نامه همینگوی از گِل‌هورن می‌خواهد با ویراستارش صحبت کند تا آثار سِرپا به انگلیسی هم منتشر شود و نویسنده کوبایی را یک «شگفتی» خواند.
 
تحقیق فِلدمان قرار است به زودی در کتابی تحت عنوان «اِرنستو: داستان ناگفته همینگوی در کوبای انقلابی» در ماه جاری منتشر شود.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: