نویسنده مطرح همدانی خانه ۴ میلیارد تومانی خود را وقف کتابخانه عمومی کرد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در همدان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سال‌ها بود پرویز اذکایی مورخ و پژوهشگر همدانی به دنبال آن بود که ۱۴ هزار جلد کتاب و مجله علمی و ارزشمند خود را ساماندهی کند تا نسل امروز و آینده از آن برخوردار شوند اما ساماندهی این گنجینه ارزشمند با حساسیت‌های یک دانشمند برای حفظ آن کار ساده‌ای نبود و دستگاه‌های مختلفی برای این کار مطرح شدند؛ شهرداری، آموزش و پرورش و در نهایت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان.

این دستگاه‌ها متولی کار بودند و می‌توانستند از این گنجینه قیمتی حراست و برای آیندگان و پژوهندگان علم حفظ کنند اما در نهایت مدیریت علمی کتابخانه‌های عمومی همدان بود که توانست دغدغه‌های دکتر اذکایی را پاسخ دهد و این گنجینه بزرگ علمی را در درون خود جای دهد و در اختیار دانشجویان، محققان، علم دوستان و ره‌پویان دانش بگذارد.

پرویز اذکایی پس از اینکه کتابخانه شخصی خود را اهدا کرد، برنامه دیگری نیز در ذهن داشت و کار خود را تمام شده نمی‌پنداشت. او خانه مسکونی‌اش را نیز وقف کرد تا پس از او محفل علم‌دوستان و اندیشمندان قرار گیرد و به عنوان یک کتابخانه عمومی مورد استفاده همگان باشد.

اذکایی که بزرگترین وقف فرهنگی استان و یکی از ارزشمند‌ترین وقف‌های کشور را انجام داده است، می‌گوید: خانه ملکی‌ام را با تولیت و مدیریت نهاد کتابخانه‌های عموی کشور (اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان) به عنوان «خانه فرهنگی میرزا کاظم اذکائی‌مدیر» وقف عام می‌کنم که به مثابت «کتابخانه عمومی کوی شکریه» مستقر شود.

وی می‌افزاید: شرط عمده وقف این است تا زمانی که بنده و همسرم در قید حیات هستیم، از ساختمان ملکی به عنوان محل سکونت خود استفاده کنیم؛ پس از وفات آنجا در راستا و اجرای نیت (وقف) واقف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این نویسنده بزرگ همدانی ادامه می‌دهد: موقوفه اصلی یا همان خانه فرهنگی ابداً قابل تبدیل کاربری و تغییر موضوعی نیست و هرگز نباید در آنجا کارهای اداری و امور غیرفرهنگی انجام شود؛ متولیان و ناظران و امینان همواره مکلف به اجرای نیت واقف هستند.

وی درباره نیت خود از وقف خانه نیز می‌گوید: نیت بنده مبنی بر کاربری (ارتفاق) این خانه فرهنگی اولاً تأسیس کتابخانه عمومی و ثانیاً محل تشکیل جلسات اعضای هیأت‌های مدیره انجمن‌های دانشگاهی و فرهنگی (علمی- ادبی) است که اگر طبقه دوم ساختمان احداث شود، فضای مناسبی برای منظور اخیر حاصل خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیزبا بیان اینکه دکتر اذکایی در دی ماه سال ۱۳۹۵ کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی همدان اهدا کرد، می‌گوید: ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶ «کتابخانه تحقیقاتی‌ ـ تخصصی پرویز اذکایی» شامل ۷۵۰۰ جلد کتاب نفیس و ۶۵۰۰ جلد مجله علمی و فرهنگی در کتابخانه مرکزی افتتاح شد و هم اکنون در دسترس علاقمندان قرار دارد.

عاطفه زارعی می‌افزاید: این کتابخانه که دکتر اذکایی از آن به عنوان «کتابکده» تعبیر می‌کند، مجموعه‌ای است مطبوع و بس نفیس و گزیده در رشته‌های مختلف علوم انسانی بالاخص تاریخ و ایران‌شناسی که در قرون مختلف به تحریر درآمده و حاصل بیش از نیم قرن زحمت مداوم، کار و کوشش علمی این دانشمند بزرگ عصر ماست.

وی ادامه می‌دهد: بر اساس برآورد کارشناسان ارزش ریالی کتاب‌های اهدا شده توسط دکتر اذکایی بیش از ۴۰ میلیارد ریال است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان می‌کند: دکتر اذکایی منزل مسکونی خود را به متراژ ۳۰۰ مترمربع و ۱۸۰ مترمربع زیربنا در کوی شکریه که کارشناسان ارزش ریالی فعلی آن را حدود ۴۰ میلیارد ریال برآورد کردند، وقف کرده تا به یک کتابخانه عمومی با مدیریت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تبدیل شود.

وی ادامه می‌دهد: این مجموعه توسط دکتر اذکایی به نام «خانه فرهنگی روانشاد میرزا کاظم اذکائی مدیر» یا کتابخانه عمومی کوی شکریه نامگذاری شده است.

زارعی تأکید می‌کند: این اتفاق بزرگ‌ترین وقف فرهنگی استان محسوب می‌شود و راهی را روشن می‌کند که همه دوستداران علم بتوانند از آن بهره گیرند.

وی می‌گوید: با این اتفاق گام بلندی در راستای انجام مسؤولیت نسل حاضر نسبت به آیندگان برداشته می‌شود تا آنان نیز ادامه دهنده راه انسان‌های بزرگی چون دکتر اذکایی باشند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: