نهضت تولید کتاب گویا و بریل برای نابینایان در شیراز کلید خورد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، حسن دهقان، مسئول دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی شیراز، در آیینی که به همین مناسبت امروز چهارشنبه ۱۳ آذرماه در موسسه نابینایان توانگران کارآفرین در شیراز برگزار شد، نابینایان را از اقشار بسیار مهم جامعه خواند و گفت: توان‌خواهان از گروه‌های بسیار مهم جامعه هستند که استعدادهای کم‌نظیری در میان آنها پرورش می‌یابد؛ با این حال امکانات، به‌ویژه در حوزه کتاب‌های بریل و گویا برای استفاده آن‌ها، بسیار محدود است.

وی افزود: شبکه نابینایان دوستدار کتاب شیراز که ۲۵ مهرماه هم‌زمان با روز جهانی عصای سفید آغاز به کار کرد، در اولین فعالیت خود، تولید کتاب‌های بریل و گویا را در اولویت قرار داده است.

سرپرست اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام کرد: سه کتاب گویای «محله سه‌انگشتی‌ها» اثر زهرا فردشاد، «من مترسکم ولی می‌ترسم» نوشته احمد اکبرپور و «داستان‌های زهرا و سارا» اثر زهرا سامانی با صدای نویسندگان آنها در استودیو بخش نابینایان کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی ضبط و ویرایش شده و به‌زودی در اختیار مراکز نابینایان شیراز قرار می‌گیرد.

این فعال فرهنگی یادآور شد: موسسه نابینایان توانگران کارآفرین به یکی از چاپخانه‌های مدرن کتاب بریل مجهز است که امید است با تأمین کاغذ توسط شهرداری شیراز و همچنین همت خیرین، تا پایان سال دست‌کم ۵۰ عنوان کتاب را به‌ویژه در حوزه کودک و نوجوان تولید می‌کند.

مهدی امیدبخش، معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم با حضور در این مراسم گفت: در حوزه فرهنگ و هنر برای افراد توان‌خواه و نابینایان کم‌کاری شده است.

وی با اشاره به اجرای هنرمندانه نوازنده سنتور و دف در مراسم مذکور اظهار کرد: میزان علاقه و استعداد نابینایان به مسائل فرهنگی و هنری، مسئولیت مدیران را برای پرداختن به کمبودهای آن‌ها سنگین‌تر می‌کند.

امیدبخش گفت: نابینایان در همه عرصه‌ها به‌ویژه علم و هنر توانمندی‌های خود را نشان داده‌اند و حالا نوبت ماست که برای آنها گامی هر چند کوچک برداریم.

معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ابراز امیدواری کرد که با تهیه کتاب‌های بریل تازه منتشر‌شده، بتوان به غنی‌سازی کتابخانه‌های مراکز نابینایان کمک کرد و در عرصه‌های مختلف هنری هم از ظرفیت‌های آنها بهره‌مند شد.

در پایان این مراسم با حضور لیلا دودمان عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز، از سه کتاب گویا رونمایی شد و پنج شهروند نابینا به شبکه نابینایان دوستدار کتاب شیراز پیوستند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: