​نکوداشت مهدی رهبر و رونمایی از کتاب «آفرین‌نامه»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مراسم نکوداشت پیشکسوت باستان‌شناس، مهدی رهبر که یکشنبه  24 آذرماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در تالار جنبی موزه ملی ایران برگزار می‌شود. در این برنامه کتاب «آفرین‌نامه» نیز رونمایی می‌شود.

مهدی رهبر در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در سمنان به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در سمنان گذراند. سپس در سال ۱۳۳۶ با احراز رتبه اول از دانشسرای عالی دانش‌آموخته شد. وی در سال ۱۳۴۴ وارد دانشگاه تهران شد و در رشته باستان‌شناسی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۴۸ با احراز رتبه اول از دانشگاه دانش‌آموخته شد و با بورسی که دولت یونان در اختیار دانشگاه قرار داده بود، به آتن سفر کرد و در دانشگاه آتن به تحصیل پرداخت.

رهبر با باستان‌شناسانی چون کایلر یانگ در بررسی باستان‌شناسی منطقه کنگاور، ادوارد کیل در کاوش قلعه یزدگرد کرمانشاه، سه‌ایچی ماسودا در کاوش محوطه سنگ چخماق سمنان، ژان پرو در کاوش شوش، حسین بختیاری در کاوش جزیره هرمز همکاری کرده بود. وی همچنین سرپرست بررسی‌ها و کاوش‌های محوطه‌های بیستون کرمانشاه، خورهه استان مرکزی، چشمه غلام ویس کرمانشاه، گلالک شوشتر، حسین‌آباد شوش، گورستان هخامنشی دوسران زنجان، شغاب بوشهر، چغازنبیل خوزستان، بندیان درگز خراسان و… بوده است و مقاله‌های بسیاری درباره باستان‌شناسی ایران به رشته نگارش درآورده است.

در سال‌های گذشته نیز بنیاد ملی نخبگان و انجمن علمی باستان‌شناسی ایران به پاس ۴۰ سال فعالیت پژوهشی، فرهنگی و میهنی مهدی رهبر، باستان‌شناس پیشکسوت ایران، نکوداشت وی را همراه با اهدای پنجمین نشان زنده‌یاد دکتر عزت‌الله نگهبان به ایشان برگزار کرد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: