کتاب مجموعه خاطرات آزادگان استان اردبیل رونمایی شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از اردبیل، کتاب «اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است»، همزمان با سالروز بازگشت آزادگان سرفراز به میهن اسلامی، با حضور مسئولان استانی و جمعی از آزادگان و خانواده‌های آنان در مجتمع فرهنگی- هنری فدک اردبیل رونمایی شد.

این کتاب نوشته سیده‌صغری جوادی و حاصل ساعت‌ها گفت‌وگو پیرامون خاطرات ۳۰ تن از آزادگان استان اردبیل بوده و در ۳۰ بخش مستقل تهیه شده و در هر بخش به مروز خاطرات یکی از این آزادمردان پرداخته شده است.

«اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است» که طی دو سال و در ۲۷۲ صفحه تدوین شده است، به همت اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اردبیل، از سوی انتشارات خط هشت، چاپ و وارد بازار نشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «اسارت در زندان‌های بعثی، یعنی زجر، یعنی رنج، یعنی شکنجه، دربه‌دری، هجران و… به عبارت فراگیر یعنی برزخ بین مرگ و زندگی که آزادگان سبک‌بال، از نوجوان کم سن و سال گرفته تا میان‌سال و پیر، این برزخ زمینی را با شهد وصلی دوباره تحمّل کردند؛ چرا که یقین داشتند خداوند از اهل ایمان و راستی دفاع می‌کند. آن‌ها در مقابلِ سخت‌ترین مشکلات، سر تعظیم فرود نیاوردند، خود را نباختند و با دشمن نساختند؛ و بالاخره با افتخار و سربلندی به کشور بازگشتند.

از آن‌جا که اعتقاد داریم که باید فریادهای برخاسته از ایمان هزاران در بندِ سرو قامت که در فصل دردناک اسارت، پیوسته خواب را بر سلاح به دوشان آن سوی نرده‌های زندان، حرام کرده بودند، جاودانه بماند و نیز صاحبان آن‌همه رشادت و ایثار در صحنه‌های پیکار و حماسه‌سازان گوشه اسارت، باید همواره در صفحات زرین تاریخ این سرزمین اسلامی، مورد توجّه باشند و نام و یادشان، در همیشه تاریخ جاودان بماند و از اذهانِ پاک، پاک نگردد در این مجموعه سعی شده گوشه‌هایی از خاطرات تلخ و شیرین که در اردوگاه های بعثی عراق و دوران اسارت را از زبان تعدادی از آزادگان سرفراز استان اردبیل به رشته تحریر درآید».

جوادی، تدوینگر این اثر از نویسندگان و رونامه‌نگاران استان اردبیل است و از سال ۱۳۸۳ در حوزه ترویج فرهنگ دفاع مقدس فعالیت می‌کند. وی در سال‌های اخیر مقام برتر را در چندین جشنواره و مسابقه کشوری و استانی در حوزه خاطره‌نویسی کسب کرده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: