کتاب «سومین اکسپو مجسمه ایران» رونمایی شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سومین اکسپو مجسمه ایران به دبیری محسن غلامی از ۱۵ آذرماه تا ششم دی ماه در گالری طرحی هنر برگزار می‌شود و در این رویداد که توسط انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با همکاری گالری طراحی هنر برگزار می‌شود، آثار هنرمندان مجسمه‌ساز برای نمایش و فروش در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

محسن غلامی دبیر سومین اکسپو مجسمه ایران گفت: برگزاری اکسپو ۹۸ با کیفیت مطلوب در نمایش آثار و چاپ کتاب درخور می‌تواند آغازی مجدد در بازار هنر مجسمه‌سازی ایران باشد. این نمایشگاه تلاش می‌کند ضمن ارائه حداکثری آثار جامعه مجسمه‌سازی به معرفی هنرمندان جوان و مجموعه‌های آنها در کنار آثار پیشکسوتان بپردازد و آثارشان را به بازار مجسمه‌سازی معرفی کند.

او افزود: این رویداد در حالی برگزار می‌شود که تعداد مجموعه‌داران و مراکز تجاری، تفریحی و موسسات مالی علاقه‌مند به خرید اثر هنری رو به افزایش است. در این رویداد تلاش کرده‌ایم ضمن نمایش خوب آثار را فراهم کنیم و با چاپ کتاب «اکسپو» زمینه‌ای را برای مکتوب کردن تاریخ مجسمه‌سازی ایران فراهم کنیم.

غلامی در پایان سخنانش گفت: سال ۱۳۹۰ که دومین اکسپو مجسمه ایران در گالری شیرین برگزار شد، من جوان‌ترین شرکت‌کننده این رویداد بودم و هرگز تصور نمی‌کردم روزی خودم دبیر اکسپو دوره بعدی باشم. امیدوارم روند برگزاری اکسپو منسجم و مداوم باشد.

در ادامه بهروز دارش، مجسمه‌ساز گفت: نخستین اکسپو را در سال ۱۳۸۷ برگزار کردیم و در اکسپو ۱۸۰ میلیون اثر فروختیم و رقم بسیار بالایی بود اما متاسفانه در روند برگزاری اکسپو اختلال به وجود آمد و نتوانستیم شاهد تداوم برگزاری آن باشیم. بزرگ‌ترین تاسف من از دست دادن زمان است که نتوانستیم از امکانات‌مان استفاده کنیم.

او با اشاره به دشواری‌هایی که برای برگزاری نخستین اکسپو با آن روبه‌رو بوده‌اند گفت: با توجه به این که هدف برگزاری اکسپو، ایجاد بازار برای فروش مجسمه و جذب مجموعه‌داران جدید است، باید آثاری در اکسپو ارائه شود که متناسب با نیاز بازار خلق شده باشد. متاسفانه تعداد مجموعه‌داران ما بسیار محدود و سلیقه‌شان مشخص است، ما باید ضمن جلب نظر این مجموعه‌داران، تلاش کنیم فضا و فرصتی را فراهم کنیم که به تعداد مخاطبان آثار تجسمی و خریدران این آثار افزوده شود.

عباس مجیدی، رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌سازان ایران نیز با اشاره به وضیعت اقتصاد هنر ایران گفت: با این که در سال‌های اخیر بازارهای تجسمی و حراجی‌های در منطقه و ایران رونق پیدا کرده است اما در این میان سهم مجسمه‌سازان بسیار ناچیز و محدود بوده است و پیوستن به این بازار آسان نیست و شاید حتی گاه پیوستن به این بازار موجب شود تا هنرمندان از مسیر واقعی خودشان دور شوند.

او افزود: با برگزاری اکسپوهای هنری قصد داریم تا فرصتی را برای ارائه و فروش آثار مجسمه‌سازان فراهم کنیم و فاصله میان هنرمندان، مردم، گالری‌دارها و مجموعه‌داران را کم کنیم. برای برگزاری سومین اکسپو مجسمه قدردان تمام کسانی هستیم که ما را در این راه یاری کردند. بی شک این اکسپو با تمام ویژگی‌های مثبتش، نقص‌هایی هم دارد، امیدواریم با نقدهای سازنده شما بتوانیم این موارد را برطرف کنیم.

در این مراسم همچنین از تلاش‌های بی‌وقفه طاها بهبهانی، هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز تقدیر شد. بهبهانی در سخنانی ضمن بازگویی چند خاطره و بی‌مهری‌هایی که نسبت به مجسمه‌سازی در سرزمین ما شده است، گفت: من در مکتب کمال الملک بزرگ شده‌ام و در این مکتب یاد گرفتم که هنرمند باید مستقل باشد و این موضوع را سرلوحه کار و زندگی‌ام کرده‌ام.

سومین اکسپو مجسمه ایران به دبیری محسن غلامی از ۱۵ آذرماه تا ششم دی ماه در در گالری طرحی هنر برگزار می‌شود و در این رویداد که توسط انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با همکاری گالری طراحی هنر برگزار می‌شود، آثار هنرمندان مجسمه‌ساز برای نمایش و فروش در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است. هومن سلیمی، لیلا نقلی و میترا ارباب سلجوقی شورای برگزاری این رویداد را برعهده دارند.

گالری طراحی هنر در خیابان ولیعصر، بالاتر از چهارراه پارک وی، نرسیده به زعفرانیه، پلاک ۲۸۸۰ واقع شده است و حضور برای علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.    

این مطالب را به اشتراک بگذارید: