کتابی که بچه‌ها را به نوشتن تشویق می‌کند

مهدی حجوانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره جدیدترین اثرش به نام «عالیجناب مامان‌خانم» توضیح داد: این کتاب شامل قصه‌واره‌هایی است که من از مادرم طی سال‌ها یادداشت کردم. مامان خانوم در زندگی‌اش اثرات تلخ دو جنگ جهانی و همچنین انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق و فوت همسر و بیست‌ودو سال تنهایی و دشواری‌ها و درشتی‌های روزگار را تجربه کرده اما همچنان به‌روی زندگی لبخند زده است.
 
این نویسنده و مترجم افزود: مادرم خانم خاصی بود و روحیات طنز بامزه، کلمات قصار، ریزبینی‌ها و نکته‌سنجی‌هایی داشت که من در دفترچه‌ای یادداشت می‌کردم. حاصل این‌ها به همراه شجره‌نامه‌ای از مادرم به تازگی از سوی انتشارات افق منتشر شده است.
 
این پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان در ادامه توضیح داد: همه افرادی که در این شجره‌نامه‌ نامشان برده شده خاطراتی که از مامان‌خانم داشته‌اند را بیان کرده‌اند و من این خاطرات را گردآوری کرده‌ام و به همراه اتفاق‌هایی که برای مادرم قبل و بعد از انقلاب افتاده در این کتاب گنجانده‌ام. این شجرنامه‌ از یک طرف بچه‌ها را با ضرورت شجره‌نامه‌نویسی و شیوه ترسیم آن آشنا می‌کند و از طرف دیگر وقتی از کسی به عنوان گوینده خاطره اسمی بردم خواننده می‌تواند با مراجعه به شجره‌نامه، نسبت فامیلی گوینده با مامان‌ خانوم را پیدا کند.
 
 

حجوانی درباره تاثیر این کتاب بر کودکان و نوجوان گفت: شاید این کتاب بچه‌ها را تشویق کند که نسبت به روایت زندگی خودشان و اطرافیان‌شان حساس باشند و دعوت همه به اینکه راجع به خودشان و اطرافیان‌شان بنویسند. چون امروزه داستا‌ن‌نویسی از جهاتی جایش را به روایتِ خود داده است.
 
کتاب «عالیجناب مامان‌خانم» برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده و از سوی انتشارات افق در قالب ۶۴ صفحه با قیمت ۲۳۰ هزار ریال منتشر شده است.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: