چالش اجتماعی‌ فرانسوی‌ها: افزایش نام‌های اسلامی شهروندان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اخیرا در فرانسه کتابی در فرانسه به قلم ژروم فورکه، مدیر دپارتمان اندیشه در موسسه نظرسنجی «ایفوپ» با عنوان archipel français توسط انتشارت Seuil در ۳۸۴ ص منتشر شده است. نویسنده در این کتاب به تحلیل اجتماعی پدیده افزایش حضور و نفوذ مهاجران به ویژه مسلمانان در فرانسه پرداخته است.

در این کتاب که در ۷ مارس ۲۰۱۹ منتشر شد تحلیلی مستند از جامعه فرانسه ارائه شده است. مخاطب از این تحلیل متوجه می‌شود که مشور فرانسه از زوایای متعددی تقسیم و دستخوش نوعی گسست شده است.

بخش اصلی آمارهای ارائه شده در این کتاب به استفاده از نام‌های اسلامی است که حضور خارجی تبارها در فرانسه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال نویسنده در این کتاب می‌نویسد که در سال ۱۹۶۸ شمار فرانسویان خارجی تباری که دارای اسامی اسلامی هستند از ۵/۲ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۵/۱۸ درصد رسید. این در حالی است که در سال ۱۹۰۰، ۲۵ درصد اسامی رایج در فرانسه ماری بود که این نسبت در سال ۲۰۱۵ به ۰۳/۰ درصد کاهش یافته است.
 
ژروم فورکه به تازگی نیز گفت‌وگویی با شبکه ۵ تلویزیون فرانسه انجام داده و درباره این بحران اجتماعی در فرانسه صحبت کرده و به تشریح وضعیت پرداخته است. او ضمن اظهارات خود به دو نکته مهم هم اشاره می‌کند: «افرادی که اسامی اسلامی مانند محمد، قاهر یا… دارند، به طور طبیعی در یافتن کار در فرانسه به نسبت دیگران ناموفق‌ هستند، چرا که شرکت‌ها مایل نیستند به این دسته از افراد کار دهند.»

نکته دیگر اینکه که فورکه در مصاحبه خود به بخش فرانسویان مسلمان تباری که سهمی مثبت در فرانسه ایفا کردند، مانند سربازان مسلمانی که در ارتش فرانسه جنگیده و کشته شدند، اشاره کرده و می‌گوید: بیش از ۱۰ درصد سربازان فرانسوی که در افغانستان کشته شدند، مهاجر تبار بودند.
 
بسیاری اعتقاد دارند که این کتاب فورکه در اصل نظرات «اریک زمور» اندیشمند جنجالی یهودی تبار فرانسوی را که مخالف حضور خارجی‌ها در فرانسه بود و داشتن نام اسلامی برای فرانسویان مسلمان تبار را در تعارض با فرانسوی بودن آنها می‌دانست، تایید می‌کند.

این خبر با استفاده از مطالب ارسالی توسط رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه تهیه شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: