پیام ترامپ به زبان فارسی نشان دهنده حقیقت و قدرت زبان فارسی است


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) حداد عادل که صبح امروز در ششمین گردهمایی موسسات فعال در آموزش زبان فارسی در جهان، با شرکت ۵۰ موسسه فعال آموزش زبان و به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سخنرانی کرد، در ابتدای صحبت هایش گفت: لازم است در جلسه امروز توجه حاضران را به زبان فارسی و قدرت نفوذ آن در جهان جذب کنم. همان‌طور که از زیست‌بوم طبیعی صحبت می‌کنیم و دریاها و جنگل وکویر را بخشی از زیست بوم طبیعی می دانیم، زیست‌ بوم مهم دیگری نیز داریم که زیست‌ بوم فرهنگی ماست که زبان فارسی و اعتقادات و فرهنگ ما اساس این زیست‌ بوم فرهنگی است.

وی بیان کرد: همان ‌قدر که باید برای حفظ زیست‌ بوم طبیعی کوشا باشیم به همان اندازه و بیشتر هم باید در حفظ زیست‌ بوم فرهنگی کوشا بود. زبان فارسی سرمایه بزرگ و میراث ارجمندی است که از چندهزار سال پیش به دست ما رسیده است و به دلیل خصوصیاتی که دارد، هم در داخل کشور زبان واسط بین همه اقوام شده و هم در گستره وسیعی از جهان زبان فرهنگی و زبان واسط شده است.

رییس بنیاد سعدی افزود: زبان فارسی دری این فارسی نو و جدید که پدری مثل فارسی میانه و نیایی مثل فارسی باستان دارد وقتی بعد از ظهور اسلام در ایران فراگیر شد در بخش های مختلف ایران زبان های محلی تکلم می شد. اما همه ایرانیان پذیرفتند که زبان رسمی و زبان ارتباط بین اقوامی با وجود اختلاف در زبان های محلی، این زبان باشد.

این عضو افتخاری شورای سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: هزار سال پیش فردوسی در شاهنامه به این زبان شعر می سرود، بعد از او سعدی به همان زبان بوستان و گلستان خود را سرود، یک قرن بعد حافظ به همان زبان شعر می سرود، همام و قطران در آذربایجان به همان زبانی می نوشتند که ناصر خسرو و بیهقی سروده بودند و نوشته بودند. پس این زبان قدرت گسترش خود را در جهان در طول تاریخ به اثبات رساند، از سواجل دانوب تا اقیانوس هند و تا چین تحت تاثیر این زبان بود. کافی است ما به حضور و نفوذ زبان فارسی در شبه قاره توجه کنیم. برای مدت ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال زبان فارسی زبان فرهنگی، زبان درباری، زبان حکومتی، زبان علمی و زبان ادبی این سرزمین وسیع بوده است.

وی ادامه داد: ما سال‌هاست در فرهنگستان زبان و ادب فارسی عهده‌دار تالیف دانشنامه زبان فارسی در شبه قاره هستیم و طراحی ما یک دانشنامه هشت جلدی است که تاکنون پنج جلد آن تالیف و منتشر شده است، باور خود ما این است که این هشت جلد تنها یک معرفی مختصر است از آن چه در واقع بوده ایم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بیان کرد: فارسی هم زبان دین شده و هم زبان علم. از زبان عربی بهره گرفته و نیرومندتر شده است ولی بیش از هرچیز زبان حکمت و عرفان و اخلاق و عشق و عاشقی بوده است و سر مقبولیت این زبان را در این نکته آخر باید دانست علاوه بر اینکه زبان فارسی موسیقی گوش نواز و خصوصیات آوایی مطلوبی دارد و وظیفه امروز ما این است که همانطور که زبان دیگران را می آموزیم زبان خودمان را هم به دیگران بیاموزیم.

وی در بیان رابطه زبان و قدرت افزود: قدرتمندی ما متناسب با برد زبان فارسی در جهان است و هرجا زبان فارسی حضور داشته باشد ایران هم در آنجا حضور دارد و از نظر اقتصادی و سیاسی هر کشوری بتواند زبان خود را در جهان بیشتر گسترش دهد موفق تر خواهد بود. ترامپ وقتی می‌خواست دیگران را در منطقه از قدرت ایران بترساند از زبان فارسی استفاده کرد و گفت که اگر ما دو هفته پشتیبانی خود را از شما دریغ کنیم، شما باید به زبان فارسی حرف بزنید. و امروزه شاهدیم که خود ترامپ هم به زبان فارسی پیام می‌فرستد که این حقیقت و قدرت زبان فارسی را می‌رساند.

وی ادامه داد: بنیاد سعدی حاصل تجربه است. زیرا در بدو تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی، فعالیت های مربوط به زبان فارسی در بخش بین الملل این سازمان قرار داشت که چون این سازمان وظایف متعدد و متنوعی داشت که آن را از تمرکز بر زبان فرسی باز می داشت پیشنهاد تاسیس بنیاد سعدی را دادیم که به تصویب رسید.

این عضو شورای عالی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: مشاهده کردیم که ۲۵ کشور جهان که برای گسترش زبانشان در دنیا فعالیت می کنند ساختارها و موسساتی را ایجاد کرده اند که زیر نظر عالی ترین مقام ان کشور فعالیت می  کنند. ما نیز از آنها الگو گرفته و اساسنامه هایشان را جمع آوری کردیم و در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کردیم برای آموزش علمی زبان فارسی به غیرفارسی زبانان ساختار مجزا و بنیاد ویژه ای داشته باشیم. از این رو بنیاد سعدی را پایه گذاری کرده و اساسنامه این بنیاد به تصویب رسید.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بیان کرد: امروز بیش از سه دهه است که ابتدا در دانشگاه علامه  طباطبایی و سپس دیگر دانشگاه ها، دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان تحت عنوان «آزفا» دایر است و دوره دکتری نیز اخیرا در دانشگاه علامه طباطبایی دایر شده است که پیام آن این است که باید حساب خاصی برای آموزش زبان فارسی به خارجیان باز کرد که به تخصص ویژه ای نیاز دارد. اینکه زبان فارسی را چگونه باید آموخت، از نظر روانشناسی خصوصیات خاجی زبانانی که مشغول یادگیری زبان فارسی هستند چگونه است؟ از نظر جامعه شناسی مخاطبان زبان فارسی چه کسانی هستند؟ گردشگران؟ زایران؟ اقتصاد دانان؟ دیپلمات ها؟ یا مخاطبی که می خواهد با ادبیات فارسی آشنا شود؟ هرکدام از اینها آموزش های خاص خود را دارد که بنیاد سعدی به آن توجه دارد.

حداد عادل ادامه داد: ما دراین هشت سال در ۱۰ حوزه فعال بوده و نقش داشته ایم که مهمترین آن تالیف کتاب درسی و برنامه ریزی آموزشی بوده است که برای چاپ و توزیع این کتاب ها در سراسر جهان واحدی را ایجاد کرده و نرم افزار آنها را در فضای مجازی ارسال می کنیم و آنها در محل چاپ و توزیع می کنند.

وی در ادامه از دیگر فعالیت های بنیاد سعدی نام برد و گفت: کار دیگر ما در بنیاد سعدی, تربیت معلم بوده است و به صورت انبوه معلم زبان فارسی تربیت کرده ایم، هچنین با همکاری وزارت علوم و دانشگاه علامه توانسته ایم برای تعداد زیادی از دانشجوهای کشورهای دیگر بورسیه در دوره «آزفا» بپذیریم که فارغ التحصیلان این رشته به کشور خود بازگشته و خدمات زبان فارسی را در کشورهای خود ارایه دهند.

او در انتها اظهار کرد: از دیگر فعالیت های مهم بنیاد سعدی تدوین استانداردهای آموزشی بوده است چراکه آموزش زبان فارسی بدون استانداردهای آن ممکن نیست. همچنین اخیرا از فضای مجازی برای اموزش زبان فارسی استفاده کرده و دوره های بازآموزی کوتاه مدت و دراز مدت برای فارسی آموزان جهان برگزار می کنیم.

۳۶۰ total security

این مطالب را به اشتراک بگذارید: