نمایشگاه کتاب قم آکنده از رنگ و بوی سپهبد شهید سلیمانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، در چند روز گذشته، بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی، هر جا که می‌روی حرف او پیش کشیده می‌شود. بزرگ و کوچک و زن و مرد هم ندارد. محل کار باشد یا محل خرید هم تفاوتی ایجاد نمی‌کند. همه خبر‌ها و رویدادها تحت تاثیر او قرار گرفته و حرفی درشت‌تر و پررنگ‌تر از او وجود ندارد.
 
قم که یکی از شهدای ترور بامداد جمعه به او تعلق دارد، همانند خوزستان و مشهد و تهران مهمان داشت و عطر نام شهید داخل سلول‌های شهر لانه کرد.
 
نمایشگاه استانی کتاب قم که چهاردهمین دوره خودش را سپری می‌کند روز دوشنبه با حال و هوای سردار قاسم سلیمانی و شهادت ناجوانمردانه او گره خورد.
 
«با عنایت به تشییع پیکر مطهر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان شهیدش، امروز دوشنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸ چهاردهمین نمایشگاه کتاب قم تعطیل است.» این متن پیامی بود که از سوی ستاد اجرایی نمایشگاه منتشر شد و واقعاً وقتی همه مردم قم از ساعت ۱۲ ظهر تا ۲۲ شب گوش تا گوش در بلوار پیامبر اعظم حد فاصل بین حرم و مسجد جمکران تجمع می‌کنند، نمایشگاه برای چه کسی باید باز باشد.
 
امروز قبل از رفتن به نمایشگاه وقتی صفحه نخست خبرگزاری ایبنا را چک کردم تیتر نخست آن مربوط بود به کتاب‌هایی که سردارِ شهید خوانده بود و درباره آن‌ها نظر داده بود. همین خبر را بهانه کردم و به نمایشگاه رفتم.
 

پی چند کتابی که یادداشت کرده بودم را گرفتم. «من زنده ام»، «آن ۲۳ نفر» و «وقتی مهتاب گم شد». می‌خواستم ببینم کتاب‌ها در چه وضعی هستند. ناشرهای برایشان چه کردند و مخاطب‌ها چه اقبالی به آن داشته‌اند و اینکه چند نفر از بازدیدکنندگان از این موضوع مطلع هستند که چه کتاب‌هایی را سردار سلیمانی خوانده و معرفی کرده است.
 
ابتدا به غرفه سوره مهر رفتم. «آن ۲۳ نفر» و «وقتی مهتاب گم شد» را بین کتاب‌هایی که روی میز پرفروش‌ها قرار گرفته بود، پیدا کردم. مسئول فروش غرفه سوره مهر، کتاب «وقتی مهتاب گم شد» را باز کرد و دل‌نوشته سردار سلیمانی را درباره کتاب نشانم داد و گفت: این کتاب حدود ۶۰۰ صفحه است و ۴۰ هزار تومان قیمت دارد که با توجه به حجم آن و گرانی‌هایی که برای حوزه نشر به وجود آمد، به‌نظرم قیمت خوبی برای مشتری است.
 
وی به ارائه چاپ شصت و هفتم کتاب «آن ۲۳ نفر» در نمایشگاه کتاب قم اشاره کرد و گفت: «آن ۲۳ نفر» هم از پرفروش‌های نشر سوره است. مخصوصا از وقتی که فیلم اقتباسی از این کتاب ساخته و اکران شد، اقبال و استقبال مردم به آن بیشتر شده است.
 

به مسئول فروش غرفه سوره مهر پیشنهاد کردم به مناسبت همین ایام و شهادت سردار سلیمانی اطلاع‌رسانی بهتری درباره کتاب‌ها انجام دهد و آن‌ها را به‌عنوان کتاب‌های پیشنهادی سردار سلیمانی به مخاطب معرفی کند. حین گفت‌وگو، دختر نوجوانی کتاب «من زنده‌ام» را برداشت و بعد از اینکه از قیمت کتاب سوال کرد، آن را خرید. قبل از اینکه از غرفه خارج شود، انگیزه‌اش را از خرید این کتاب جویا شدم. گفت: تعریف این کتاب را خیلی شنیده‌ام. در مدرسه دنبال کتابی می‌گشتم برای خواندن. معلم‌مان این کتاب را به من پیشنهاد داد. از آن روز به بعد دوست داشتم آن را تهیه کنم.
 
چند کتاب با تصویر شهید سلیمانی روی میز غرفه کناری نظرم را جلب کرد. وارد غرفه شدم؛ انتشارات «حماسه یاران». از مسئول فروش درباره وضعیت فروش این کتاب پرسیدم. او گفت: از همان روز جمعه که نمایشگاه افتتاح شد و از صبح که خبر شهادت سردار سلیمانی منتشر شد، از بچه‌های ۵ تا ۶ ساله که قدشان می‌رسد روی میز را ببینند تا پیرمرد و پیرزن ۷۰ساله که از جلوی غرفه عبور می‌کنند، بعد از مکثی، کتاب را نگاه یا تورق می‌کنند. معمولا خیلی‌ها هم کتاب را به‌خاطر سردار سلیمانی می‌خرند.
 
چشم می‌چرخانم و اطرافم را نگاه می‌کنم. نمایشگاه کتاب قم کاملاً حال و هوای سردار سلیمانی را به‌خود گرفته است. بسیاری از غرفه‌ها تصاویر این سردار رشید اسلامی را بر در و دیوار غرفه‌هایشان نصب کرده‌اند و چندین غرفه هم به یاد او حجله‌هایی برپا کرده‌اند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: