نامزدهای اولیه مدال «کارنگی» و «گرین‌وی» اعلام شدند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، نامزدهای اولیه مدال کارنگی ، که مهم‌ترین جایزه ادبی کتاب کودک در انگلیس است، اعلام شد و بیست اثر برای به دست آوردن جایزه پنج هزار پوندی به رقابت می‌پردازند.
 
نامزدهای امسال مدال کارنگی از آثاری تشکیل شده است که تنهایی، فقر، و سوگواری عزیزی از دست رفته را در قالب داستان ارائه می‌کنند. «رنگ شگفت‌انگیز بعدی» نوشته امیلی پَن و «وزن هزاران پَر» نوشته برایان کاناگان درباره مرگ مادران شخصیت‌های اصلی داستان است. «پسری در عقب کلاس» نوشته اونجالی رئوف درباره پناهنده‌ای سوری است که در بریتانیا زندگی می‌کند. «گِل» نوشته امیلی توماس درباره دختری است که پدرش الکلی‌اش در حاشیه رودخانه تیمز زندگی می‌کند و «سخن استخوانی» نوشته کندی گورلِی درباره پسری فیلیپینی است که قبیله‌اش از حمله آمریکایی‌ها در سال ۱۸۹۹ در خطر است.
 
هیئت داوران پس از خواندن ۲۵۴ کتاب نامزدهای نهایی را انتخاب کردند. آلیسون برامول، رئیس هیئت داوران می‌گوید: «موضوع کنار آمدن با تنهایی و همچنین در اقلیت بودن، فقر، و غم از دست دادن عزیزی توجه اصلی نویسندگان کتاب کودک در سال گذشته را تشکیل داده است: «این آثار بدون ‌توجه به ساختاری که نویسنده به کار برده است روایتی قوی دارد.»
 
نامزدهای امسال شامل چهار رمان منظوم هم است. «عقب‌نشینی» نوشته کوئام الکساندر، «راهی طولانی» نوشته جیسون رینولدز، «شاعر ایکس» نوشته الیزابت ایسودو ، «طلوع ماه» نوشته سارا کروسان چهار داستانی منظومی هستند که در فهرست نامزدهای اولیه قرار دارند. سارا کروسان پیش از این یک بار برنده مدال کارنگی شده است.
 
آلیسون برامول می‌گوید موضوعات داستان امسال واکنشی به آنچه در دنیا در حال رخ دادن است نوشته شد و باید بدانیم که چنین میراثی را برای فرزندانمان به جا گذاشته‌ایم. داستان یکی از راه‌هایی است که کودکان می‌توانند شرایط ترسناک را تحمل کنند و سرنوشت خود را به دست بگیرند.»
 
دیگر نامزدهای اولیه، که توسط کتابداران کتابخانه‌ها انتخاب می‌شوند، شامل داستان‌نویسانی چون دیوید آلموند، سالی گاردنر، کروسان، و فیلیپ ریو است که پیش از این هم برنده مدال کارنگی شده‌اند.
 
«کلمات گمشده» نوشته روبرت مک‌فارلن و جکی موریس، «اسطوره‌های شمالی» نوشته آلن لاو و کوین هلند نیز هم برای مدال کارنگی و هم گرین‌وی نامزد شده‌اند.
 
جایزه ادبی «کارنگی» به افتخار اندرو کارنگی، کارآفرین اسکاتلندی-آمریکایی که در طول عمرش ٢۸۰۰ کتابخانه انگلیسی‌زبان در دنیا ایجاد کرد، راه‌اندازی شده است. نخستین مدال در سال ۱۹۳۶ به برنده اهدا شد.
 
مدال کیت گرینوی در سال ۱۹۵۵ برای بهترین تصویرگری کتاب کودک در انگلستان برپا شد. این مدال به نام کیت گرین وی، تصویرگر محبوب کتاب‌های کودکان سده نوزدهم نامگذاری شده است. این مدال طلا هر سال به همراه کتاب هایی به ارزش ۵۰۰ پوند برای اهدا به یک کتابخانه از سوی کتابداران انجمن کارشناسان کتابخانه‌ای و اطلاعاتی به برجسته‌ترین تصویرگر اهدا می‌شود. در این مسابقه تصویرگران از انگلستان و دیگر کشورهای انگلیسی زبان (به شرط آن که کتاب حداکثر ۳ ماه پس از چاپ در کشور دیگر در انگلستان نیز چاپ شده باشد) با هم رقابت می‌کنند. از سال ۲۰۰۰ برنده مدال کیت گرین وی، جایزه نقدی کولین میرز برابر با ۵۰۰۰ پوند را نیز دریافت می‌کند. کولین میرز حسابدار و گردآورنده کتاب‌های کودکان بود که بخشی از ثروت خود را به این کار اختصاص داد.
 
تا سال ٢۰۰٢ انجمن کتابداران مدیریت جوایز را بر عهده داشت و بعد از آن به کیلیپ یا «موسسه خبره کتابداری و اطلاعات» سپرده شد. تری پرچت، شرلی هیوز، ریموند بریگز و کوئنتین بلیک نیز پیش‌ از این موفق به کسب این جوایز شده بودند.
 
نامزدهای نهایی در تاریخ نوزدهم مارس و برنده در تاریخ هجدهم ژوئن اعلام می‌شود.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: