مدال معتبر نیوبری برای اولین بار یه یک رمان تصویری رسید

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، جری کرافت با کتاب تصویری «کودک جدید» موفق شد نام خود را در کنار غول‌های ادبی آمریکا در زمینه کتاب کودک همچون بِوِرلی کلیری، لوئیس ساچر، و ماردلین لانگل ثبت کند.
 
«کودک جدید» داستان شخصیتی به نام جوردن بانکز به عنوان تنها کودک رنگین‌پوست در مدرسه‌ای شیک و خصوصی است.
 
کریشنا گریدی، رئیس کمیته داوران نام کرافت را اعلام کرد و «کودک جدید» را «متمایز و ماندگار» خواند. « نویسنده به مخاطبان خود که کودکان هستند احترام می‌گذارد و موضوعاتی چون دوستی، طبقه اجتماعی، و خشونت در مدارس را را به شکلی سرگرم‌کننده و خنده‌دار تصویر می‌کند.»
 
کرافت به مجله «کتابخانه مدرسه» گفت امیدوار بود با برنده شدن در این جایزه به جذابیت رمان تصویری مشروعیت ببخشد و همچنین نشان دهد که داستان‌هایی که درباره افریقایی-آمریکایی‌هایی است که دچار بدبختی نیستند می‌تواند موفق شود.
 
کرافت در ادامه گفت: «کتاب‌های مهم زیادی وجود دارند که از برده‌داری، حقوق مدنی، سبعیت پلیس، و زندگی گانگستری سخن می‌گویند اما من می‌خواستم با افزودن پسرکی که مادر و پدر دارد، خانواده‌ای دارد که دوستش دارند، همسایگان و دوستانی بامحبت دارد به ارزش این گونه روایت اضافه کنم. علاوه بر این دوست داشتم به کرافت‌های ده ساله‌ای که در آمریکا هستند کتابی بدهم که احساس کنند به آن‌ها تعلق دارد.
 
 شاید به همین دلیل تا بزرگسالی زیاد کتاب نخواندم. چیزهایی که در کتابخانه مدرسه پیدا می‌کردم ربطی به زندگی من نداشت یا اگر هم شخصیتی شبیه به خودم پیدا می‌کردم زندگی متفاوتی داشت و زندگی‌اش شبیه به آنچه نبود که من دوست داشتم در بزرگسالی داشته باشم.»
 
علاوه بر مدال نیوبری برنده مدال کالدکوت هم اعلام شد که مختص داستان تصویری متمایز برای کودکان است. مدال کالدکوت به قدیر نلسون برای تصویرگری کتاب «غیرقابل‌شکست» اهدا شد که نامه‌ای عاشقانه و شاعرانه برای سیاهپوستان آمریکا است.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: