ماه رمضانِ طلبه جوان در روستای «میان‌رودان»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، رمان «برکت» داستان طلبه جوانی است که در ایام ماه مبارک رمضان، برای تبلیغ به روستایی به نام میان‌رودان می‌رود. از رفتار نامناسب مردم روستا و واکنش‌های یونسِ برکت نسبت به آن‌ها، موقعیت‌ و خرده موقعیت‌های متعدد داستانی‌ای خلق می‌شود که برای مخاطب جذاب و خواندنی است.

جدا از قصه و ماجرای جالب آن، این اثر به لحاظ فرم و ساختار نیز از ویژگی‌های خاصی برخوردار است؛ در این کتاب خواننده با حالات درونی یک طلبه و اتفاقاتی که در زندگی شخصی او افتاده روبرو می‌شود و تصویری واقع‌گرایانه‌تر از این قشر را مشاهده می‌کند. این تصویر تا جایی پیش می‌رود که خواننده روحانیتی را می‌بیند که خود گاهی حواسش به خویش نیست و تلنگری که مردم به او می‌زنند سبب می‌شود به خودش بیاید.
 
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
سر صبح زنگ زدم به سازمان، قرار شد مسئولش بیاید بررسی کند، ولی خبری نشد. من هم می‌دانستم از آن‌ها برای من آبی گرم نمی‌شود. به آن‌ها نباید هیچ امیدی داشته باشم، مثل پیرزن دیروزی که گفت امید به خدا که برای تو یک کاسه شیر نمی‌شود. نمی‌دانم فعلا چه کنم ! خودم بروم یا منتظر بمانم؟ ولی هنوز اعتقاد دارم امید به خدا می‌تواند یک کاسه شیر شود.
 
رمان «برکت» اثر ابراهیم اکبری دیزگاه، به عنوان اثر شایسته تقدیر در بخش آزاد شانزدهمین دوره جایزه ادبی شهید حبیب غنی‌پور معرفی شد. این کتاب از سوی انتشارات کتابستان به چاپ رسیده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: