قول پرداخت به موقع «سهم نیم‌درصدی» شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد به کتابخانه‌های عمومی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کهگیلویه و بویراحمد، نشست هم‌اندیشی شهرداران استان کهگیلویه و بویراحمد با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی این استان با دستور کار پرداخت سهم نیم‌درصدی شهرداری‌ها از محل درآمدهایشان به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرهای متبوع، برگزار شد.

پژمان کلانتری مشاور امور حقوقی عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خطاب به شهرداران شهرهای این استان، گفت: این جلسه در واقع یک نشست هم‌اندیشی برای تعامل و همکاری شهردارها برای پرداخت سهم نیم درصدی درآمدهایشان به کتابخانه‌های عمومی است و مطمئن باشید که شما به عنوان یک شهردار هرچه برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرتان تلاش کنید، در خیلی از موارد هزینه‌ها و مشکلات شهرها و شهروندان صرفه جویی کرده‌اید زیرا که در حوزه فرهنگ هزینه کردهاید و به زبان ساده هزینه کردن برای کتابخوان کردن شهروندان هر شهر، باری از مشکلات شهروندی و هزینه کردن شهرداری‌ها کم می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این جلسه گفت: کتابخانه‌های عمومی یک نهاد عمومی غیردولتی است که بر اساس قانون شهرداری‌ها مکلف هستند که نیم درصد از درآمد خود را به این نهاد بپردازند و البته با توجه به مشکلات عدیده خود شهرداری‌ها در بحث پرداخت حقوق نیروهای شاغل خود، بحث گسترش فضاهای سبز و توسعه مبلمان شهری، ما بنا را بر تعامل و همکاری نهاده‌ایم و برخی شهرداران در این زمینه هم کوتاهی نمی‌کنند ولی امیدواریم که در این راه، یعنی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ما را یاری دهند.

یاسر رحیمیان تصریح کرد: کار فرهنگی کاری پرهزینه و خروجی و بازده آن هم درازمدت به دست می‌آید و همانطور که شهرها گسترش پیدا می‌کنند، هزینه برای فرهنگ‌سازی نیز بالاتر می‌رود. توزیع عادلانه سهم فرهنگ هر شهری، کار مسئولان هر شهر را دشوارتر می‌کند. باید برای مقابله با مشکلات حاشیه‌نشینی شهرها، برای آثار مخرب جنگ نرم دشمنان در فضاهای مجازی و شبکه اجتماعی هزینه کرد که ترویج مطالعه کتاب یکی از بهترین راهکارهاست و البته نهاد کتابخانه‌های عمومی با راهکارهای فرهنگی کم‌هزینه و برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی نظیر معرفی کتب و منابع مطلوب و اثرگذار، نشست‌های کتابخوان و جمع‌خوانی‌ها، توجه ویژه به کودکان و نوجوان با راه‌اندازی بخش‌های کودکان در کتابخانه‌های عمومی سهم قابل قبولی، برای مقابله با جنگ نرم دشمنان داشته است و بنده به عنوان یک مسئول فرهنگی در حوزه کتاب در این استان، از شهرداران استان می‌خواهم که در بحث فرهنگ با کتابخانه‌های عمومی همکاری و تعامل بیشتری داشته باشید.

در این نشست شهرداران شهرهای استان ضمن ارائه نقطه نظرات خود، بر همکاری خود و پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی استان طبق قانون تاکید کردند و همچنین بر گسترش و ترویج کتابخوانی و اهدای زمین و فضا جهت ساخت کتابخانه عمومی قول مساعد دادند.

در پایان این جلسه مقرر داشت ظرف چند روز آینده نشستی دیگر با حضور جداگانه شهردارها با نماینده کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: