سبقت کتاب‌های صوتی بریتانیا تا سال ۲۰۲۰

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از دیجیتال ریدر،  هفته گذشته گزارشی در روزنامه‌های انگلیسی مثل ایندیپندنت و لندن تایمز به نقل از یک موسسه تحقیقاتی بازار کتاب در این کشور منتشر شد که به نظر می‌رسد بر اساس داده‌ها و تخمین‌های این موسسه درباره آینده بازار کتاب انگلیس است. موسسه دیلویت (Deloitte) شهر لندن سال‌ها در حوزه داده‌ها و آمارهای مربوط به بازار کتاب تحقیق و فعالیت می‌کند و اعتقاد دارد در آینده نزدیک بازار کتاب‌های صوتی نسبت به بقیه انواع کتاب رونق بیشتری خواهد گرفت.
 
بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط این شرکت تحقیقاتی شهر لندن در سال ۲۰۲۰ بازار کتاب‌های صوتی از انواع کتاب‌های الکترونیک و چاپی پیشی خواهد گرفت و در اصل بیشتر درآمد ناشران از طریق تولید اینگونه کتاب‌ها خواهد بود. البته داده‌ها نیز به نوعی گویای این واقعیت است که بیشتر طرفداران کتاب به سوی انواع صوتی گرایش دارند.
 
بر اساس گزارش این شرکت در سال ۲۰۲۰ درآمد ناشران بریتانیایی از طریق فروش کتاب‌های صوتی می‌تواند به ۱۱۵ میلیون پوند برسد که رقم دور از دسترسی نیست. در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۰درصد فروش ناشران بریتانیایی از طریق فروش کتاب‌های صوتی بوده است.
 
 فروش کتاب‌های الکترونیک و صوتی تا سال ۲۰۱۷ تقریباً به نفع کتاب‌های الکترونیک بود که در ماه‌های نیمه دوم این سال کتاب‌های صوتی توانست گوی رقابت را به نفع خود سنگین‌تر کند. محققان شرکت انگلیسی اعتقاد دارند این روند افزایش فروش کتاب‌های صوتی همچنان ادامه خواهد داشت و تا سال ۲۰۲۰ به اوج خود خواهد رسید.
 
آخرین گزارش سالیانه اتحادیه ناشران بریتانیا نیز حاکی از افزایش فروش کتاب‌های صوتی در سال گذشته بود که به رقم ۶۹میلیون پوند رسید. هرچند فروش کتاب‌های الکترونیک در سال گذشته بیشتر از کتاب‌های صوتی بود ولی کارشناسان شرکت دیلویت انتظار دارند این روند در سال آینده معکوس شود.
 
این شرکت ادعا می‌کند در بازار آمریکا روند معکوس شدن و در اصل افزایش فروش کتاب‌های صوتی نسبت به دیگر انواع کتاب در سال ۲۰۲۳ محقق خواهد شد. به عبارتی طبق تحقیقات ثابت شده است کتابخوانان بریتانیایی بیشتر از آمریکایی‌ها به کتاب‌های صوتی گرایش دارند.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: