رونمایی از سامانه داشبورد مدیریت استراتژیک کتابخانه ملی ایران

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با حضور اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و معاونین و مدیران ارشد و با همراهی معاون سازمان ملی بهره‌وری و نماینده سازمان اداری و استخدامی کشور در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار و در این جلسه از سامانه داشبورد مدیریتی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رونمایی شد.

بابک زنده‌دل‌نوبری، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت کتابخانه ملی به فرآیند احصای شاخص‌های کلیدی عملکرد(KPI) سازمان، ویژگی‌های سامانه مذکور، امکان دسترسی به داده‌های سالیانه و همچنین داده‌های نقطه به نقطه و میزان رشد مثبت یا منفی هریک از شاخص‌ها اشاره کرد.

وی گفت: برای دستیابی به این شاخص‌ها،‌ ابتدا استانداردهای بین‌المللی حوزه علم اطلاعات و آرشیو توسط خبرگان این میدان مورد مطالعه قرار گرفتند و پس از آن شاخص‌های سازمان‌های هم‌نقش بین‌المللی مانند کتابخانه ملی بریتانیا،‌ آرشیو ملی بریتانیا،‌ کتابخانه کنگره و … از طریق گزارش‌های سالیانه موجود و داده‌های موجود در وب سایت ایفلا بررسی شدند.

در ادامه نیز با یکایک مدیران ارشد و معاونین سازمان جلسات فنی و کارشناسی متعددی برای گزینش نهایی KPIها برگزار شد.

به گفته زنده‌دل،‌ مقرر شده است داده‌های این سامانه به صورت برخط در اختیار هر یک از مدیران ارشد به تناسب سلسله مراتب سازمانی قرار گیرد تا هر یک از مدیران بتوانند در حیطه مدیریتی خویش بر مهم‌ترین فعالیت‌ها و ماموریت‌های محوله نگاهی جامع و کل‌نگر داشته باشند و در جلسات تحلیل عملکرد سازمانی نقاط قوت و ضعف عملکردی هر بخش مورد پایش و بازنگری قرار گیرد. ضمن آن‌که با هدف‌گذاری هر یک از شاخص‌های کلان می‌توان فرایند بهبود مستمر را در نظام مدیریتی سازمان نهادینه کرد.

زنده دل نوبری در پایان بیان کرد:: فاز دوم این سامانه پس از تکمیل شاخص‌های کلیدی عملکرد حوزه ستاد در ماه‌های آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، طراحی سامانه داشبورد مدیریت استراتژیک کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۹۷ و به دستور ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی در برنامه کاری دفتر برنامه‌ریزی و نظارت سازمان قرار گرفت که پس از طراحی مفهومی و یکپارچه‌سازی داده‌های مورد نیاز توسط این دفتر، طراحی عملیاتی و زیرساخت‌های فنی آن توسط اداره کل زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات کتابخانه ملی انجام شد.

در پایان این جلسه نیز هریک از معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص سامانه مذکور پرداختند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: