رازهای موفقیت یک کتابفروشی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران((ایبنا) به نقل از لانکاشیر پست- امروزه شاید اداره کردن یک کتابفروشی مستقل کار کمی سخت و پیچیده‌ای به نظر برسد. در سال‌های اخیر شاهد افتتاح کتابفروشی‌های بسیاری در نقاط مختلف دنیا بوده‌ایم که پس از مدتی از رمق افتاده و به سمت تعطیلی سوق داده شده‌اند. رشد چشمگیر کتاب‌های الکترونیکی، جذابیت سرگرمی‌های آنلاین و دسترسی ۲۴ ساعته به اطلاعات به این صنعت لطمه جبران‌ناپذیری وارد آورده. اما چطور یک کتابفروشی می‌تواند از این شرایط سخت عبور کند.

 مایکل هالوود، صاحب کتابفروشی قدیمی هالوود و پسران در شهر پرستون انگلیس یک نمونه موفق از کتابفروشی است که با وجود همه مشکلات توانسته‌ برای دهه‌های متوالی به شغل خود ادامه دهد. او و برادرش، دیوید پنجمین نسل از یک خانواده به شمار می‌آیند که نسل در نسل به این شغل ادامه داده‌ و در بازار رقابتی صنعت کتاب ماندگار شده‌اند.

مایکل به یاد می‌آورد که سال‌های دور در کتابفروشی‌ هالوود و پسران که در سال ۱۸۶۷ افتتاح شد عمدتا کتاب‌های کلاسیک، دانشگاهی و درسی برای فروش عرضه می‌شد. با گذشت زمان پدر او تصمیم گرفت تا روی فروش کتاب‌های کم‌یاب و تخصصی‌تر سرمایه‌گذاری کند و حالا پس از گذشت ۵۰ سال این کتابفروشی به بهشتی برای جویندگان نسخه‌های نادر و دست دوم تبدیل شده است.

مایکل هالوود درباره راز ماندگاری این کتابفروشی می‌گوید: «ما سهم خود را در طی سال‌های متمادی در این کتابفروشی افزایش داده‌ و به تجربه ضرورت وجود انتخاب‌های گسترده‌ را برای افرادی که وارد کتابفروشی می‌شوند دریافته‌ایم. به ندرت پیش آمده کتابی را موجود نداشته باشیم و تنها به کتاب نیز اکتفا نکرده، قهوه و بستنی نیز در این کتابفروشی به فروش می‌رسانیم. در واقع توانسته‌‌ایم به شهرت نسبی برسیم و مردمی که وارد اینجا می‌شوند ما را می‌شناسند و این چیزی است که ما همیشه به آن تکیه و اعتماد کرده‌ایم.»

او در ادامه افزود «از همان آغاز می‌دانستم که این کاری نیست که من را سریع به ثروت برساند. هیچ تضمینی نیست زمانی که تعداد زیادی کتاب می‌خرید بتوانید همه فورا را بفروشید. گاهی پیش آمده کتاب‌هایی را که ۱۰ سال قبل خریده‌ام هنوز در کتابفروشی‌ام دارم. اما من هم مثل پدرم عاشق و خوره کتاب هستم و همواره از زیبایی نگاه داشتن کتابی در دست، شگفت‌زده شده‌ام.»

آن‌ها همچنین به مناسبت‌های مختلف جشن‌ها و رویدادهای فرهنگی متعددی را ترتیب می‌دهند که بلیط حضور در آن مراسم خرید یک نسخه از کتاب یک نویسنده است و از همین طریق توانسته‌اند  بسیاری از کتاب‌هایشان را به فروش برسانند. 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: