ذهن برتر

نویسنده
تونی بازان
مترجم
حسین مطیع
تعداد صفحات
248 صفحه
سال نشر
1392
قطع
رقعی
ناشر
انتشارات بوکتاب
شابک
978-964-2775-90-3
قیمت
300000 ریال

ذهن برتر

Use your memory : understand your mind to improve your memory and mental power

بخشهایی از کتاب….

در تاريخچه‌ي ذهني خود مرور كنيد، اولين بار در بهار ۱۹۷۴ با مقدمه‏اي از كتاب «معجزه ذهن» در مورد نقشه‏هاي ذهني به جامعه‏ي جهاني معرفي شد. نقشه‏هاي ذهني اولين سيستم‏هاي حافظه‏اي مهم و جديدي بودند كه طي پنج‏ قرن معرفي شده بودند. براي مشخص‏كردن پيدايش قرن مغز و هزاره‏ي ذهن، BBC مجموعه‌اي از نقشه‌هاي ‏ذهني ـ اولين دايرة‏المعارف در مورد استفاده از مغز كه نسخه‏ي به روزشده‏اي از ۵ كتاب مهم در مورد مغز با نام‌هاي «معجزه ذهن» و زير مجموعه‏هايش با نام‏هاي «حافظه‏تان را بكار گيريد»، «توانمندكردن حافظه»، «كتاب نقشه‏ذهن» و «كتاب تندخواني» ـ را عرضه كرد.

در اوايل دهه‌ي ۱۹۹۰، آنقدر تعداد افراد علاقمند به موضوع حافظه زياد بود كه قرار شد اولين دوره‌ي مسابقات جهاني حافظه برگزار شود. با استفاده از اصول و تكنيك‏هاي معرفي‏شده در این كتاب، شركت‏كننده‏ها توانستند تعداد زيادي كارت را در كم‏تر از سه‏دقيقه، اعدادي با ۱۰۰۰ شماره و فهرست‏هاي مختلفي از اطلاعات را با سرعتي باورنكردني به خاطر بياورند.

دومينك اُبرايان و جاناتان هانكوكي كه هردو از قهرمانان مسابقه‏‌ي جهاني حافظه بودند، به مردم جهان توضيح مي‏دادند كه چطور با استفاده از اصول SMASHIN SCOPE (به فصل چهارم مراجعه كنيد)، نقشه‏هاي ذهني فوق‏العاده بزرگي را مي‏سازند. داستان‏هاي موفقيت بر مبناي كاربرد اين اصول و نقشه‏هاي ذهني بسيار فراوان هستند.

جيمز لانگ‏ورث دانش‏آموز ۱۶ساله در كالج اتون، ركورد جهاني دانش‏آموزي را در زمينه‏ي حفظ كارت و همچنين حفظ سريع اعداد تثبيت كرد. او با استفاده از تكنيك‏هاي ذهني و نقشه‏ ذهني در مطالعاتش، نتايج چشمگيري كسب كرد و در ضمن زندگي فوق‏العاده موفقي در زمينه ورزش، تئاتر، فعاليت‏هاي دانش‏آموزي و طراحي داشت.

ناتاشا ديوت يكي از دانشجويان سَنت ديويد دراشفورد كه قهرمان مسابقات جهاني حافظه زنان شد، در آزمون GCSE [امتحان پايان دوره متوسطه در بريتانيا]، نمره‏ي الف گرفت. وي سرگروه يك تيم ورزشي نيز بود و يكي از دستياران تحقيقاتي كتاب نوابغ‏ بازان شد.

جيمز لي متخصص حافظه كه به يك ستاره‏ي تلويزيوني تبديل شده است، اخيراً در برنامه‏اي حضور پيدا كرد كه با شاهكارهاي حافظه‏اش بينندگان را شگفت‏زده كرد.

اعضاي باشگاه به كارگيري ذهن كه از چنين مثال‌هايي الهام گرفته‏اند، زيرمجموعه‏ي خاصي با نام «تقويت‏كننده حافظه» تشكيل داده‌اند، كه تكنيك‏هاي حافظه‏ را، هم به عنوان «ايروبيك ذهني»، و هم روشي براي حفظ هزاران‏ واحد اطلاعاتي ـ كه در زندگي روزانه‏شان كاربرد داردـ به كار مي‏گيرند.

در سال ۱۹۹۳ اصولي كه در اين كتاب آمده است، و مخصوصاً فرضيه‏ي مربوط به داستان زئوس و نموسين (به انتهاي فصل چهارم مراجعه كنيد)، فرمول‏ذهني جديدي را پديد آورد: . اين فرمول توضيح مي‏دهد اگر به ذهنتان انرژي بدهيد، خلاقيت بينهايتي در انتظار شماست.

ماجراجويي شما در اين حوزه‏ي جادويي و فوق‏العاده آغاز مي‏شود….

این مطالب را به اشتراک بگذارید:

7 comments on “ذهن برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *