دوراهی عشق و هوس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) رمان «مرد کوچک» نوشته آلفونس دوده با ترجمه محمود گودرزی در نشر افق منتشر شد. 
 
بخشی از متن کتاب: «با شنیدن سروصدای من حین ورود سرش را برگرداند، سپس بی‌آنکه چیزی بگوید دوباره به کارش مشغول شد. پس از اتمام آن، کشوها را بست و در حالی که لبخندی زیبا به لب داشت، با دست اشاره‌ای کرد. گفت: «تمام این‌ها برای توست. حسابت را مشخص کردم. این برای سفرت، این برای دربان، این برای کافه باربت، این برای شاگردی که ده فرانک به تو قرض داده… این پول را کنار گذاشته بودم تا جایگزینی برای خدمت سربازی برای کوچک‌ترم پیدا کنم، اما قرعه‌کشی برادرم شش سال بعد است و تا آن زمان فکری به حالش می‌کنیم.»
خواستم چیزی بگویم، اما این مرد عجیب به من فرصت نداد: «حالا، پسرجان، با من خداحافظی کن… زنگ کلاسم زده شد، وقتی از آن بیرون بیایم نمی‌خواهم اینجا ببینمت. هوای این باستیل برای تو خوب نیست… زود برو پاریس، خوب کار کن، خدای مهربان را بپرست، پیپ بکش و سعی کن مرد باشی ـ می‌شنوی؟ سعی کن مرد باشی ـ چون می‌دانی دانیل کوچولوی من، تو هنوز بچه‌ای و می‌ترسم تمام عمر هم بچه بمانی.»
در این لحظه با تبسمی الهی آغوشش را به رویم گشود، اما من هق‌هق‌کنان خودم را به پای او انداختم. بلندم کرد و هر دو گونه‌ام را بوسید.
زنگ برای آخرین بار به صدا درآمد.»
 
دانیل، قهرمان داستان که سودای احیای خانه پدری در سر دارد، باید در محیط رنگارنگ شهر پاریس از دوراهی عشق و هوس یکی را انتخاب کند و به رنج‌های خود پایان دهد. این رمان بزرگ در ادبیات فرانسه به احساسات آدمی در دنیای پرآشوب به دیده احترام می‌نگرد.
 
آلفونس دوده برای خلق رمان مرد کوچک از تجربه‌های واقعی‌اش در زندگی الهام گرفت، وقتی در آغاز جوانی برای تأمین معیشت خانواده‌اش راهی پاریس شد.
این کتاب از زبان اصلی (فرانسوی) به ترجمه درآمده است.

کتاب «مرد کوچک» اثر آلفونس دوده با ترجمه محمود گودرزی در ۳۱۲ صفحه با تیراژ ۱۱۰۰ صفحه به بهای ۳۶هزار تومان توسط نشر افق راهی بازار کتاب شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: