دعای ششمین روز از ماه مبارک رمضان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ماه رمضان، ماه مهمانی خدا و هر روز و هر لحظه‌اش پر از خیر و برکت و سراسر نور و معرفت است. برای هر روز از این ماه مبارک، دعایی ذکر شده که ابن عباس از پیامبر (ص) نقل کرده است و علمای بزرگ اسلام آن‌ها را در کتاب‌های خود آورده‌اند. 

«بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

اللَّهُمَّ لاَ تَخْذُلْنِی فِیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیتِک وَ لاَ تَضْرِبْنِی بِسِیاطِ نَقِمَتِک وَ زَحْزِحْنِی فِیهِ مِنْ مُوجِبَاتِ سَخَطِک بِمَنِّک وَ أَیادِیک یا مُنْتَهَی رَغْبَةِ الرَّاغِبِین
 
خداوندا مرا در این روز بواسطه ارتکاب عصیانت خوار مساز و به ضرب تازیانه قهرت کیفر مکن و از موجبات خشم و غضبت دور گردان به حق احسان و نعمت‌های تو به خلق، ای منتهای آرزوی مشتاقان.»
 
شرح دعای روز ششم رمضان به بیان آیت‌الله مجتهدی تهرانی (ره)
 
اللَّهُمَّ لاَ تَخْذُلْنِی فِیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ؛ خدایا من را بخاطر تعرض به گناهان خوار نکن
 
گناه انسان را خوار و ذلیل می‌کند؛ اما تقوا  انسان را عزیز می‌کند، هرچند تحصیلات عالیه داشته باشی؛ مال و مکنت آنچنانه داشته باشی، ولی اگر گناهکار باشی خوار و ذلیلی خوار هستی؛ اما اگر بندگی کنی، خدا محبتت را به دل دیگران می‌اندازد.
 
تقوی محبت می‌آورد: « إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا » (2)
 
مردم شیخ محمدحسین زاهد را دوست داشتند؛ چرا؟ چون اهل تقوی بود. وقتی به قبرستان ابن بابویه می‌روید، حتما به زیارت سه قبر بروید؛ شیخ صدوق؛ شیخ محمد زاهد؛ شیخ رجب علی خیاط؛ شیخ محمدحسین زاهد زندگی ساده‌ای داشت. خیلی‌ها با اینکه ایشان را ندیده‌اند، ولی محبت او را در دل دارند و این‌ها همه بخاطر تقوی است.
 
مرحوم شیخ محمد تقی بافقی؛ ایشان وقتی کسی ایشان نگاه می‌کرد به یاد خدا می‌افتاد؛ روزی خدمت ایشان بودیم و توصیه‌ای کرد؛ آنهم چه توصیه‌ای. ایشان فرمود: «رفقا؛ بیایید از امروز باور کنیم که یک خدایی داریم » و در این هنگام همه منقلب شدیم اگر انسان باور کند که خدایی دارد، دیگر گناه نمی‌کند.
 
«وَلاَ تَضْرِبْنِی بِسِیَاطِ نَقِمَتِکَ»
 
خدایا مرا با تازیانه عذابت مزن؛ این سیل‌ها و زلزله‌هایی که گاهی اتفاق می‌افتند، این‌ها تازیانه‌های عذاب‌اند؛
 
این سیل و زلزله‌ها … لشکر خدا هستند؛ چرا می‌گوئید؛ قهر طبیعت؟! کسی که توجه داشته باشد می‌فهمد که این امور عذاب است، اینها عذاب است و بدانیم که آسمان و زمین لشکر حق هستند. حشرات و حیوانات هم  لشکر خدا هستند، اینکه می‌بینید ملخ‌ها به جایی هجوم می‌برند و … این‌ها به امر خدا حمله کرده‌اند و لشکریان خداوند هستند.
 
چند سال پیش قرار بود در تهران هم عذاب بیاید؛ ولی امام حسین (ع) شفاعت کردند و عذاب رفع شد! و این به برکت بیرق‌ها و عزاداری‌هایی بود که مردم برای امام حسین (ع) بر پا می‌کنند.
 
این را هم بدانیم که ایران بهترین کشور در جهان است؛ مملکتی که رهبر آن شیعه باشد؛ رئیس جمهور آن شیعه باشد؛ رییس مجلس آن شیعه باشد و تمامی سران آن  شیعه باشند، فقط ایران است. و این‌ها بخاطر دعای پیامبر (ص) است؛ هنگامی که پیامبر (ص) برای امیرالمومنین (ع) از مردم بیعت می‌گرفتند، فرمودند: « اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ » (4) خدایا هر که علی را یاری می‌کند یاری کن و هر که او را خوار می‌دارد، خوار و ذلیلش کن.
 
کسانی که علی را بیست و پنج سال خانه‌نشین کردند، الان خوار هستند؛ در حالی که رهبر انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رهبر شیعه باعث افتخار شیعه است؛ انسان وقتی به ایشان نگاه می‌کند، مسرور می‌شود. باید به وجود ایشان افتخار کنید. لذا قدر ایران را بدانید؛ قدر رهبر را بدانید؛ قدر مراجع بزرگوار تقلید را بدانید.
 
«وَ زَحْزِحْنِی فِیهِ مِنْ مُوجِبَاتِ سَخَطِکَ»
 
خدایا از موجبات سخط و خشمت مرا دور بدار ؛ در روایت وارد شده است که بعضی گناهان خدا را به غضب می آورد، آنگاه خدا قسم می خورد که به عزت و جلال خودم هرگز تو را نمی بخشم !! با اینکه خدا ارحم الراحمین است (۵)
 
خدا از من طلبه انتظار ندارد که به زن مردم نگاه کنم ؛ اینجا خدا به غضب می‌آید؛ خدا هفتاد گناه جاهل را می‌بخشد و هنوز یک گناه عالم را نبخشیده است و کار برای اهل علم سخت‌تر است «یُغْفَرُ لِلْجَاهِلِ سَبْعُونَ ذَنْباً قَبْلَ أَنْ یُغْفَرَ لِلْعَالِمِ ذَنْبٌ وَاحِدٌ » (6)

«بِمَنِّکَ وَ أَیَادِیکَ»
 
خدایا مرا از موجبات سخط و قهرت دور کن به حق احسان و نعمت‌هایی که به من داده‌ای
 
«یَا مُنْتَهَی رَغْبَةِ الرَّاغِبِین»
 
ای خدایی که منتهای رغبت مشتاقان هستی، این دعاهای من را مستجاب کن
 
خداوند تبارک و تعالی به شعیب پیامبر( ع) فرمود: می‌خواهم  صد هزار نفر از قوم تو را عذاب کنم؛ چهل هزار از بدان، شصت هزار از خوبان؟!! حضرت سوال کردند: چرا و علت آن چیست؟ چرا خوبان هم باید عذاب شوند؟!خطاب رسید: برای اینکه خوبان نهی از منکر نمی‌کردند؛ از گناه بدان ناراحت نبودند.
 
اینکه می‌گویند خشک و تر با هم می‌سوزند، غلط است، چوب تر که نمی‌سوزد؛ اگر می‌سوزد بخاطر این است که آن چوب تر هم در اثر رفت‌وآمد با بدان، به مرور  خشک شده است،  لذا عذاب او را هم می‌گیرد. تویی که نمازخوان هستی، نباید به مجالس عروسی گناه بروی؛ چرا رفته‌ای؟! حتی اگر در مجلس فاتحه، مداح غِنا می‌خواند باید از مجلس خارج شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: