جایزه ادبی کتابخانه پورتیکو منچستر برگشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوکسلر، جایزه ادبی تازه تاسیس پورتیکو بعد از چهار سال غیبت با حامی جدیدش دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. این جایزه ادبی به ارزش ۱۰هزار پوند قرار است از این پس با حمایت مالی دانشگاه متروپولیتن منچستر دوباره فعالیت خود را شروع کند.  
 
جایزه پورتیکو اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط کتابخانه پورتیکو شهر منچستر افتتاح شد ولی به دلایلی از سال ۲۰۱۵ تا کنون تعطیل شده بود. حالا کالج نویسندگی دانشگاه منچستر به عنوان حامی جدید این جایزه معرفی شده است.
 
جایزه پورتیکو تنها جایزه ادبی منحصر به فرد بریتانیا است که از نوشته‌ها و داستان‌های برجسته منتشر شده در شمال این کشور تقدیر می‌کند. این جایزه در سه حوزه داستان، مستند و شعر تنها به نویسندگان ساکن بریتانیا اختصاص دارد.  
 
به گفته مسئولان برگزاری جایزه قرار است اسامی نامزدهای نهایی در ماه نوامبر امسال اعلام شود و طی مراسمی در ژانویه ۲۰۲۰ در محل کتابخانه پوریتکو شهر منچستر جایزه نفر برتر اعطاء شود. معمولاً جایزه به نویسندگان ساکن شمال انگلیس داده می‌شود که امسال نیز این رسم طبق سال‌های گذشته ادامه می‌یابد.
 
جیمز دراپر مدیر کالج نویسندگی دانشگاه منچستر گفت: امسال اولین سال حضور این دانشگاه در جایزه ادبی کتابخانه این شهر است و این افتخار بزرگی برای اساتید و مدیران دانشگاه خواهد بود. لین آلن مدیر کتابخانه ۲۱۲ ساله پورتیکو نیز از همکاری این کتابخانه با دانشگاه منچستر اظهار خرسندی کرد.
 
وی گفت: امسال شهر منچستر برای اولین بار از سوی یونسکو به عنوان شهر ادبیات انتخاب شده است و فعالیت دوباره این جایزه موجب ارتقای سطح ادبی میان ناشران مختلف خواهد شد.
 
از برندگان گذشته این جایزه می‌توان به اسامی مثل بنجامین میر و ریچارد بنسون، آنتونی بورخس، هیلاری منتل و سیمون آرمیتیج اشاره کرد. امسال کتاب‌های منتشر شده بین اول ژانویه ۲۰۱۷ تا ۳۱ جولای ۲۰۱۹ در مسابقه شرکت داده می‌شوند.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: