تخریب‌ باغ‌های کرج موضوع یک رمان شد


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «سایبانی برای زمین» عنوان رمانی از حمید نوایی لواسانی است که به تازگی در قالب طرح رمان نوجوان امروز از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای مخاطبان بالای ۱۵ سال منتشر شده است.
 
«سایبانی برای زمین» عنوان رمانی کاملا محیط زیستی است که با حال و هوای این روزهای تهران بزرگ ارتباط دارد، به روزهای پر از دود و آلودگی که ساکنان تهران چند سالی است با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. آلودگی‌ای که بعد از تخریب باغ‌ها و کمربند سبز تهران و حومه آن، چند برابر شد.
 
حمید نوایی لواسانی که تا به‌حال آثار زیادی در حوزه کودک و نوجوان نوشته، در «سایبانی برای زمین» واقعیتی دردناک درباره تخریب باغ‌های پربار و باارزش کمربند سبز تهران را در قالب رمانی ماجراجویانه برای مخاطبانش به تصویر می‌کشد و از نوجوانی می‌گوید که به دلیل مشکل فراموشی ناگهانی پدربزرگش، درگیر مساله تخریب باغ قدیمی و خانوادگی‌شان می‌شود و در این راه ماجراهایی برایش پیش می‌آید.
 
نوایی لواسانی درباره چگونگی نوشتن این رمان به ایبنا گفت: ماجرای این کتاب برمی‌گردد به ۱۸ سال پیش که در محله‌ای در شهرستان کرج زندگی می‌کردم. در آن محله کوچه‌باغ‌ زیبا و دلنشینی پر از باغ و درخت و جویبارهایی با آب روان وجود داشت که دیدن آن‌ها هر بیننده‌ای را سر ذوق می‌آورد. بعد از چند سال مرگ این باغ‌ها را با چشم خودم دیدم. همه باغ‌های این محله از سوی شهرداری خریداری شد و هر هفته یکی از باغ‌ها تخریب شد تا اینکه بعد از دو سال نوبت به آخرین باغی رسید که به میدان منهتی می‌شد اما صاحب باغ آن را نمی‌فروخت. بالاخره آن باغ هم فروخته و در نهایت تخریب شد و اتوبانی در آنجا احداث شد. این مسله تاثیر زیادی روی روحیه من گذاشت و مرا اندوهگین کرد. چند سال بعد که بحث آلودگی هوای تهران به طور جدی مطرح شد این خاطره تلخ در ذهن من تداعی شد، چون یکی از دلایل آن تخریب کمربند سبز اطراف تهران بود.
 
این نویسنده در ادامه بیان کرد: حدود چهار سال پیش شروع کردم به نوشتن این اثر. و نوشتن آن حدود دو سال طول کشید. سپس آن را برای چاپ به انتشارات کانون پرورش فکری سپردم و حدودا یکسال و نیم هم در نوبت چاپ قرار گرفت تا منتشر شد.
 
او با اشاره به اینکه تم این داستان محیط زیستی است و به موضوع تخریب باغ‌های اطراف تهران می‌پردازد، درباره محتوای داستان توضیح داد: موضوع این داستان تخریب یک باغ بزرگ در منطقه است و خانواده‌ها شروع به حمایت از عدم تخریب آن باغ می‌کنند و تلاش می‌کنند تا حفظش کنند. شخصیت اصلی داستان پسر نوجوانی است که داستان از زبان او نقل می‌َشود و خودش هم به نوعی درگیر ماجرا می‌شود. چون پدربزرگش به دلیل تخریب باغ دچار شوک می‌شود و حافظه‌اش را از دست می‌دهد و براین اساس این نوجوان هم درگیر ماجرا می‌َشود.
 
نوایی لواسانی درباره پیام این داستان نیز گفت: نوجوانان باید به عنوان یک شهروند، مهارت زندگی به دست آورند و یک شهروند، هم حق و حقوق دارد و هم مسئولیت. درواقع این کتاب به افزایش مهارت زندگی بچه‌ها کمک می‌کند و نوجوانان را تشویق می‌کند نسبت به محیط زندگی‌شان بی‌تفاوت نباشند و راه‌هایی بیاموزند تا از محیط زیست‌شان حفاظت کنند.
 
او در ادامه بیان کرد: «سایبانی برای زمین» ماجراهای زیادی دارد و به نوعی ترکیبی از تصویر و ماجراست. چون تجربه نوشتن من، خواندن فیلم‌نامه بوده، سعی کردم ویژگی تصویری بودن و پرماجرا بودن را نیز در این داستان حفظ کنم. براین اساس در همان صفحات اول کتاب، ماجرایی رخ می‌دهد و مخاطب درگیر ادامه داستان می‌شود.

در بخشی از این رمان نوجوان می‌خوانیم: «آن موقع‌ها وقتی بابایوسف از آدم زمین‌خوار برایم حرف می‌زد، بدجوری تخیل کودکانه‌ام به کار می‌افتاد. زمین‌خوار را موجودی غول‌پیکر و زشتی می‌دیدم که زمین‌های سرسبز و پردرخت مردم را برمی‌دارد، تکه‌تکه می‌کند و به دهان آب‌افتاده و گشادش فرو می‌برد. بعد با دندان‌های زرد و کثیفش آن‌ها را مثل بیسکویت، خارت خارت می‌جود و آخر سر هم از روی شکم‌سیری آروغ پرگرد و خاکی می‌زند…»

انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب «سایبانی برای زمین» را در ۲۱۶ صفحه با شمارگان دو هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۰ هزارتومان منتشر کرده است.
 

maraş escort bayan

این مطالب را به اشتراک بگذارید: