بدرود احد با آخرین سنگر…

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رواق شهادت حوزه هنری امروز برای آخرین بار شاهد حضور احد گودرزیانی بود. او ۲۶ سال از عمرش را در این مکان صرف تحقیق، نوشتن درباره دفاع مقدس و تاریخ شفاهی روزهای جنگ کرده بود و امروز برای آخرین‌بار از حوزه هنری خداحافظی کرد.

امروز حوزه هنری یکی از تلخ‌ترین و غمناک‌ترین روزهایش را سپری کرد و شاهد وداع یکی از یاران سخت‌کوش و متواضعش بود. علاوه بر خانواده زنده‌یاد احد گودرزیانی، بسیاری از همکاران و دوستان‌ هم برای وداع با او آمده بودند. کسانی که غم درگذشت احد گودرزیانی آنقدر برایشان سنگین بود که نمی‌توانستند مانع اشک خود شوند.  

جای احد پرشدنی نیست
محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری در این مراسم گفت: درست بود که جای من مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی صحبت می‌کردند، اما هر دو حالشان مناسب صحبت نبود. مصیبت رحلت احد نه ‌تنها برای خانواده او، بلکه برای همه کسانی که او را می‌شناختند مصیبت بزرگی است و همه عزادار هستند.

او افزود: هرکسی که مرحوم گودرزیانی را حتی یک بار دیده بود نمی‌تواند عزادار او نباشد. خداوند به او جاذبه‌ای داده بود و محبت او را در دل دوستان و همکارانش انداخته بود، به گونه‌ای که همه ارادتمند او هستند. آخرین بار همین‌جا در کنار رواق شهدا حوزه هنری او را دیدم که از نماز می‌آمد و همیشه لبخندی بر لب داشت.

رئیس حوزه هنری افزود: ما هرچه از او دیدیم خیرخواهی و خوبی بود. او انسانی بی‌توقع، بی‌حاشیه و بی‌درخواست بود. یادم است اولین‌بار در دبیرستان مکتب‌الصادق(ع) که به دبیرستان سپاه مشهور است او را دیدم. آنجا مراسمی برگزار کرده بودند و محور مراسم احد گودرزیانی بود و من برای اولین‌بار با او از نزدیک آشنا شدم.

مومنی شریف سپس به ویژگی‌های دبیرستان «مکتب‌الصادق (ع)» اشاره کرد و گفت: مرحوم گودرزیانی در این مدرسه به بلوغ رسید و شخصیتش تکامل یافت. رفقای احد کسانی که آنجا بودند بیش از ۱۰۵ نفرشان شهید شده بودند. با اینکه این دبیرستان، دبیرستان بزرگی نبود، همه شهدای آن یا دوستان احد و یا همکلاس‌های او بودند.

او ادامه داد: احد می‌توانست یکی از آن شهدا باشد و اراده خداوند بر این بود که در میان ما بماند و خودش را وقف فرهنگ شهدا و ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کند. او پس از اینکه دیپلم گرفت ترجیح داد به جای طبابت و وکالت در فرهنگ دفاع مقدس کار کند.

رئیس حوزه هنری به کتاب «روزشمار ۱۵ خرداد» اشاره کرد و آن را بهترین اثر احد گودرزیانی دانست و گفت: کار او که درباره ۱۵ خرداد است که کار ماندگاری است که تا همیشه افرادی که می‌خواهند در این باره تحقیق کنند می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. امیدوارم خدواند او را که از جنس شهدا بودند رحمت کند. جای احد پرشدنی نیست. اما به لطف خداوند امیداور هستیم که کسانی در مصیبت‌ها صبر کنند پاداش فراوانی خواهند یافت و امیدواریم خانواده فرهیخته او که از جنس جهاد و شهادت هستند با این فرموده خداوند آرام می‌گیرند.
 

در ادامه مراسم دستخط مرحوم احد گودرزیانی درباره شب یلدا که در سال ۱۳۷۳ نوشته بود خوانده شد که در بخشی از آن آمده بود: «اگر یلدا بلندترین شب سال است پس چه خوشتر با خاطره و خاک و خاکریز و خون و خدا و خاموشی دنیایی قبرستان شهدا صبح شود. اگر در خاموشی دنیایی قبرستان شهدا لب و دندان به صلواتی چرخید بدان که مهمان خدایی و روزی خونت با خون شهدا گره می‌خورد و خاکریز و خاک جسمت را در آغوش می‌کشد حتی اگر تا آخرین روز دنیا تنها از تو خاطره‌ای بماند.»

گودرزیانی از کلاس‌های ناصر ایرانی سرافراز بیرون آمد
سپس داوود امیریان، از نویسندگان دفاع مقدس و از دوستان احد گودرزیانی در حالیکه اشک امانش نمی‌داد به پشت تریبون آمد و با سخنانی کوتاه درباره او افزود: احد آقا دوست نجیب ما بود بسیار با حیا. یک زمانی دائما می‌خواند: «رفیقان می‌روند نوبت به نوبت/ وای آن ساعت که نوبت وامن آی» امروز باید به او بگوییم: «احدآقا پس از سی‌سال نوبت به تو رسید.»

امیریان که از شدت گریه بریده‌بریده حرف می‌زد، ادامه داد: نمی‌دانم چه بگویم؛ احدآقا دوستی با حیا و نجیب بود. در اروپا و غرب ناشران بزرگ سرویراستاران قهاری دارند که این قدر کارشان خوب است که آثار داستانی را ویرایش و پیرایش می‌کنند و اسمشان درشت‌تر از نویسنده در کتاب درج می‌شود. در جمع احد گودرزیانی این نقش را داشت. گودرزیانی سال‌ها پیش دوره داستان‌نویسی را زیر نظر مرحوم ناصر ایرانی پشت سر گذاشته بود و دوستان می‌دانند ناصر ایرانی به شدت سخت‌گیر بود و کمتر کسی از خروجی او بیرون آمد و احد سرافراز از آن بیرون آمد.
 
نویسنده کتاب «رفاقت به سبک تانک» تصریح کرد: آن موقع با احد درباره داستان‌هایی که دوست داشتیم صحبت می‌کردیم. در این مدت هیچ‌گاه احد از دردهای جراحتش نگفت. همیشه می‌خندید و همیشه دوستانی که همکار بودند شاهد بودند که بمب انرژی بود و با تمام مشکلات و دردها روحیه‌اش را نگه می‌داشت. دیشب دوستی برایم یادداشتی فرستاد که شب یلدا طولانی‌ترین شب سال است، اما امشب برای دختران احد سخت‌تر از همیشه می‌گذرد. می‌خواهم بگو احد آقا دل همه ما برایت تنگ می‌شود ولی دل من برای خنده‌هایت تنگ می‌شود. امیدوارم در جوار دوستان شهیدت در پناه خداوند به سر ببری و از ما راضی باشی.

پس از صحبت‌های داود امیریان، پیکر زنده‌یاد احد گودرزیانی به سمت قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) تشییع شد.

همچنین مراسم یادبود مرحوم احد گودرزیانی عصر امروز ۱ دی از سوی خانواده او از ساعت ۱۵ تا ۱۶:۳۰ در مسجد الجواد (واقع در میدان هفت تیر) و سه‌شنبه ۳ دی از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ در مسجد امام خامنه‌ای حوزه هنری برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید فخرزاده، مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری، حبیب محمدزاده، نویسنده، علی آقا غفار، نویسنده و روزنامه‌نگار و بسیاری از روزنامه‌نگاران و همکاران مرحوم گودرزیانی در این مراسم حضور داشتند.  

این مطالب را به اشتراک بگذارید: