با شغل دوم بازیگران هالیوود آشنا شوید/ جذابیت کتاب صوتی در بین ستاره ها

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کوری ویلبور مهندس نرم افزار ۲۵ ساله آمریکایی در بوستون زندگی می‌کند و به گفته خودش به غیر از کتاب‌های درسی مربوط به رشته خود به سختی در سال یک یا دو کتاب داستانی و مستند مطالعه می‌کند.
ویلبور وقت کافی برای خواندن کتاب‌های غیر درسی را ندارد ولی با این وجود در یک سال اخیر صدها کتاب داستانی مثل دوزخ دن براون و زندگی نامه استیو جابز را با فرمتی غیر چاپی خریداری کرده است که به جای خواندن آن‌ها را گوش می کند. این روزها انتشارات معروف سعی می‌کنند برای بالا بردن تعداد مشتری‌های خود و جذب کسانی مثل ویلبور از تمام فرمت‌های ممکن برای نشر و اطلاع رسانی کتاب‌های خود استفاده کنند که یکی از مرسوم‌ترین آن‌ها در زمان کنونی کتاب‌های صوتی یا شنیداری است که یک نفر کتاب را می‌خواند و فایل ضبط شده آن برای گوش کردن مشتری‌ها فرستاده می‌شود. ویلبور هر روز که سر کار می‌رود سر میز صبحانه هم می‌تواند با گوش کردن به کتاب خود از محتویات آخرین داستان‌ها و مطالب مورد علاقه خود اطلاع پیدا کند.
aksu escort

کتاب صوتی همان گونه که از نامش پیداست تلفیقی است از متن کتاب و صدای خوانده شدن آن. گوینده کتاب ممکن است خود نویسنده و پدیدآورنده کتاب بوده یا هر شخص دیگری باشد که صدای دلنشین و جذابی دارد. دسترسی سریع، حمل آسان و قابلیت استفاده در مکان‌های گوناگون، تقویت مهارت شنیدن و صحبت کردن، قابل استفاده برای افراد با سواد و بی سواد از جمله مزایای این نوع کتاب‌ها بشمار می‌روند.

ویلبور می‌گوید کتاب‌های گویا می‌توانند بخش قابل توجهی از اوقات بیهوده و زمان‌های غیرکارآمد عده زیادی از مردم را به مفید‌ترین و موثرترین شکل ممکن پرکنند. برای مثال در سفرهای بین شهری و رفت و آمدهای شهری، در مواقع پیاده روی، زمانی که مردم در صف‌های طولانی انتظار بانک‌ها و ادارات مختلف هستند، هنگام انجام کارهای روزمره و بسیاری موارد دیگر می‌توان از این کتاب‌ها استفاده نمود و در وقت خود صرفه جویی کرد. این روزها ناشران سعی می‌کنند با استفاده از صدای خود نویسنده‌ها فروش کتاب‌های صوتی خود را بالا ببرند. مخاطبان به طور حتم ترجیح می‌دهند به جای خواندن متون کتاب به صدایی گوش کنند که خودش داستان مورد نظر را نوشته و بر نحوه ارائه و بیان احساسات شخصیت‌های مختلف داستان احاطه کامل دارد و به خاطر همین است که خواندن کتاب به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های شبکه‌های رادیویی مشهور در جهان مثل سی بی اس و ان پی آر (رادیو ملی آمریکا) تبدیل شده است. هر روز فایل‌های صوتی که مربوط به برنامه‌های رادیویی شب‌های قبل است میلیون‌ها بازدیدکننده دارد.

حتی انتشار کتاب‌های صوتی آنقدر اهمیت پیدا کرده است که پای بازیگران هالیوود نیز به خواندن کتاب‌های داستانی باز شده است. از نمونه اخیر آن می توان به رمان پرفروش «جنگ جهانی Z» اشاره کرد که فیلمی هم به همین عنوان با بازی برد پیت روی پرده سینماهای آمریکا رفته است. براد پیت به همراه چهل بازیگر سرشناس دیگر این رمان را به صورت صوتی اجرا کرده‌اند و در حال حاضر حدود ۶۰۰هزار نسخه از این کتاب به همراه لوح فشرده دارای فایل صوتی این کتاب در بازار کتاب آمریکا به فروش رفته است. در حقیقت ناشران برای اینکه نرخ فروش کتاب‌های خود را افزایش دهند قالب‌های مختلفی به کتاب‌های خود اضافه می‌کنند که فایل‌های صوتی از نمونه موفق آن‌ها در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. بر اساس آمارهای فروش کتاب در سایت آمازون در سال جاری ۲۶ هزار عنوان کتاب الکترونیک به فروش رفته است که همراه فرمت صوتی بوده است.

بر اساس اعلام این سایت قرار است ناشران ۱۰۰هزار عنوان کتاب صوتی نیز تا پایان سال برای فروش در سایت آمازون به نمایش بگذراند. دان کاتز موسس و مدیر شرکت کتاب‌های صوتی CEO از افزایش فروش این کتاب‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید این روزها مشتری‌های کتابخوان دیگر حوصله باز کردن کتاب‌ها را ندارند و ترجیح می‌دهند آن‌ها را گوش کنند. به گفته انجمن ناشران کتاب‌های صوتی از سال ۱۹۹۷ که برای اولین بار این کتاب‌ها وارد بازار کتاب شدند با فروش ۴۸۰ میلیون دلاری کتاب‌های صوتی تا سال ۲۰۱۰ با رشد ۳۰درصدی روبرو بودند که در این سال میزان فروش چیزی در حدود ۲/۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. البته اولین بار ایده کتاب صوتی در سال‌های ۱۹۳۰ توسط کتابخانه کنگره آمریکا کلید زده شد. این پروژه که «کتاب برای نابینایان» نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال ۱۹۳۲ تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز گشت.

در سال ۱۹۳۳ جی. پی هارینگتون که در رشته مردم‌شناسی کار می‌کرد، آمریکای شمالی را درنوردید تا تاریخ قبایل بومی آمریکایی را روی دیسک‌های آلومینیومی با استفاده از گرامافونی که با برق اتومبیل کار می‌کرد ضبط کند. کتاب سخنگو سنت قصه‌گویی را که هارینگتون سال‌ها پیش تحقیقاتی درباره آن انجام داده بود، زنده می‌کرد. تا سال ۱۹۳۵ که پس از آن کنگره تصویب کرد کتاب‌های سخنگو برای شهروندان نابینا به رایگان ارسال شود، پروژه «کتاب برای نابینایان بزرگسال» به طور جدی دنبال می‌شد.

در آن سال‌ها پروژه کتابخانه کنگره آمریکا پروژه‌ای خصوصی برای مراجعه کنندگان به این کتابخانه محسوب می‌شد ولی امروزه هر کسی می‌تواند با مراجعه به سایت‌های فروش این کتاب‌ها آنها را دانلود کرده و در تلفن همراه خود کتابخانه‌ای از این کتاب‌های صوتی داشته باشد. به نظر می‌رسد ناشران کتاب‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که برای خواندن کتاب‌های الکترونیک مخاطبان باید دستگاه‌های کتابخوان داشته باشند که با توجه به حجم آن‌ها نسبت به دستگاه‌های پخش موسیقی و فایل‌های صوتی به نظر می‌رسد از استقبال کمتری نسبت به کتاب‌های صوتی برخوردار باشند. این روزها در جیب هر کسی یک تلفن همراه پیدا می شود که به دستگاه پخش صدا مجهز می باشد و با کمترین زحمت می‌توان در اوقات فراغت به کتاب مورد علاقه گوش کرد. آمارهای انجمن ناشران کتاب‌های صوتی آمریکا فروش این کتاب‌ها را در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۳۲۵۵ عنوان اعلام کرده است که با توجه به نوپا بودن این صنعت در نوع خود جالب توجه است.

شما کجا به کتاب سخنگو گوش می‌دهید، سالن ورزشی، سر کار، یا پارک؟ پاسخ شما به این سوال، بر فرمت مورد استفاده شما از کتاب سخنگو موثر است. در حالی که فناوری چاپ تا حدود زیادی ثابت مانده است، تغییرات در دنیای صدا از زمان توماس ادیسون که جمله «مارک یک بره کوچولو داشت» را در سال ۱۸۷۷ روی دستگاه ضبط صوت استوانه‌ای فلزی ضبط کرد، به طور مدام ادامه داشته است. در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون امریکایی که هنگام رانندگی، ورزش، باغبانی و هر جا که چشمان‌شان مشغول است ولی ذهن‌شان آزاد است تا یاد بگیرند یا سرگرم باشند به فرمت‌های مختلف کتاب گویا از کاستهایی که هنوز موجودند تا سی دی، کارت‌های حافظه، ام پی تری و کتابهای گویای دیجیتال خود خوان و همین طور کتاب‌های دانلود شده روی ای پودها و دیگر پخش کننده‌های موسیقی، گوشی‌های همراه، و حتی دریافت کننده‌های جی پی اس گوش می‌دهند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: