بازمانده شاگردان نیما درگذشت/اعلام مراسم تشییع

زهرا نوغانچی صالح، دختر بزرگ بهمن صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با تایید این خبر اظهار کرد: متاسفانه صبح امروز سطح هوشیاری پدر پایین آمد و دچار ایست قلبی شد و پزشکان هم کاری از دست‌شان برنیامد تا برای او انجام دهند.

دختر بزرگ زنده‌یاد بهمن صالحی در توضیح زمان و مراسم تشییع پیکر پدرش گفت: مراسم تشییع پدر از ساعت ۱۰ صبح فردا (چهارشنبه ۶ آذرماه) از مقابل مجتمع خاتم الانبیاء شهرستان رشت برگزار می‌شود.
 
چند روز پیش بهمن صالحی دچار افت سطح هوشیاری شد و  مساله مغزی پیدا کرد و از این رو در بخش سی‌سی‌یو بیمارستان پارس رشت بستری شدند. بعد از چند روز به دلیل فعالیت دختر بزرگش در بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار او را به شهریار منتقل کردند که در این مدت سطح هوشیاری او بهتر شده بود؛ اما سرانجام صبح روز سه‌شنبه این شاعر پیشکسوت دعوت حق را لبیک گفت.
 
حسن نوغانچی صالح که اهالی ادبیات به نام بهمن صالحی او را می‌شناسند و در شعر «صالح» تخلّص می‌کند در سال ۱۳۱۶ ه. ش در شهر رشت متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان رساند. صالحی از سال ۱۳۳۳ به شعر و شاعری پرداخت و در انجمن‌های ادبی شهر خود به ویژه انجمن ادبی دوستداران حافظ شرکت کرد. او در آغاز شاعری سبک قدما را برگزید و به غزل‌سرایی پرداخت و آثارش در مطبوعات گیلان و تهران به چاپ رسید. صالحی پس از آشنایی با نیما یوشیح و شناختن مکتب فکری او به سرودن شعر نو روی آورد و در سال ۱۳۴۵ نخستین مجموعه اشعارش را به نام «افق سیاه‌تر» که در سبک نیمایی بود و یادگار این دوره از کار اوست منتشر کرد. از آثار چاپ شده او می‌توان به کتاب‌های «باد سرد شمال»، «کسوف طولانی»، «نخل سرخ»، «میراث عاشقان»، «با نور آب» و آثاری که در دست چاپ دارد «سمبولیسم عرفانی حافظ»، «تاریخ تغزل»، «خنجر و گل سرخ» اشاره کرد.
 
خبرگزاری کتاب ایران درگذشت این شاعر را به خانواده و دوستداران او تسلیت می‌گوید.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: