بازخوانی «چه باید کرد؟» در کتاب شب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ محمدباقر رضایی نویسنده و سردبیر برنامه در توضیح این اثر گفت: «چه باید کرد؟» یکی از آثار غیرداستانی و مستند تولستوی به شمار می‌رود؛ اما آنقدر زیبا نوشته شده که اکثر کتاب‌خوان‌ها آن را به عنوان رمان می‌خوانند.
تولستوی در این اثر کلاسیک، مفاهیمی را درباره فقر و نداری مطرح کرده که تا امروز هم در اغلب جوامع، کاربرد دارد.

ماجرا به این صورت است که تولستوی که در روستا زندگی می‌کند، مدتی برای معالجه به مسکو می‌آید و در کمال حیرت می‌بیند تعداد گداهای مسکو سر به فلک می‌کشد. تصمیم می‌گیرد چند روزی در میان آنها بگردد و پنهانی تحقیق کند تا بفهمد علت وجود این همه گدا در شهر پیشرفته مسکو چیست؟ عاقبت به نتیجه‌هایی می‌رسد و از مخاطبانش می‌پرسد: چه باید کرد؟

تولستوی در نهم سپتامبر سال ۱۸۲۸ میلادی به دنیا آمد و در بیستم نوامبر ۱۹۱۰ درگذشت. آثار مهم او: جنگ و صلح، آناکارنینا، رستاخیز، مرگ ایوان ایلیچ، هنر چیست؟ خداوند حقیقت را می‌بیند اما صبر می‌کند، نوری در تاریکی و ده‌ها اثر داستانی و غیر داستانی است که همگی به فارسی برگردانده شده‌اند.

تنظیم رادیویی و ویرایش این اثر از روی ترجمه‌های گوناگون برای برنامه کتاب شب در شش قسمت ۲۰دقیقه‌ای انجام گرفته که از امشب (شنبه ۲۴ تا پنجشنبه ۲۹ فروردین) با تهیه کنندگی محمود احمدی و صدابرداری محسن فراهانی در گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران تولید می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: