اولین مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین «موزه برتر»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجموعه‌های تاریخی-فرهنگی و موزه‌ها همچون شناسنامه، نشانگر هویت تاریخی و ملی ما بوده و موزه‌ها و آثار فرهنگی محل مناسبی برای حفاظت و حراست علمی از نفایس‌ بی‌بدیل هنری و اسناد، مدارك و اشیای علمی و فرهنگی هستند.

در باستان شناسی، برای نگهداری از اینگونه نفایس فرهنگی ارزشمند از روش‌هایی كه در علم حفاظت تعریف شده، استفاده می‌شود تا به مدد آن از خطر نابودی و دستبرد و حتی تخریب در امان بمانند.

اما آنچه که در این میان حائز اهمیت بوده این است که در پژوهش‌های تاریخی، اسناد و مدارک مکتوب به عنوان منابع دست اول از اعتبار و جایگاه خاصی برخوردار هستند و از ابزارهای مهم شناخت دقیق تاریخ ملی محسوب می شوند.

اسناد و میراث مکتوب از مولفه‌های هویت فرهنگی و بازتاب اندیشه‌های یک ملت محسوب می‌شوند که نشان دهنده نحوه ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آنها هستند و نقشی تاثیرگذار در آینده یک کشور دارند.

احمد محیط طباطبایی با اشاره به برپایی مراسمی به مناسبت نکوداشت روز جهانی موزه، گفت: امسال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای نخستین بار به عنوان موزه در این آیین مشارکت داشته و مورد ارزیابی داوران قرار خواهد گرفت.

رئیس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه های کشور) با بیان اینکه این مراسم شنبه ۲۸اردیبهشت در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود، افزود:  اسامی موزه‌های برتر که بر اساس شاخص‌های مختلفی برگزیده می‌شوند در مراسم مذکور اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد: براساس تعریف شورای بین‌المللی موزه‌ها تمامی کتابخانه‌های جهانی، آرشیوهای ملی و سایر نهادهای اینچنینی به عنوان موزه تلقی می‌شوند چرا که آنها نیز بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی، هنری و طبیعی بشر را مورد محافظت ،‌شناخت و معرفی قرار می‌دهند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: