آرامگاه خیام گلباران شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، در آستانه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری، مراسم گلباران مقبره این شاعر مطرح جهانی، جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه با حضور جمعی از مردم و مسئولان در نیشابور برگزار شد.

جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی در آیین بزرگداشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری در باغ مصفای خیام، گفت: ما باید گفتمان تفکر را در اشعار خیام بشناسیم و برای جامعه خود امتداد ببخشیم.

وی با بیان اینکه حکیم خیام نیشابوری، آوازه جهانی دارد و آثار او توسط فیتز جرالد به انگلیسی ترجمه شده و تبدیل به گفتمان جهانی شده است، افزود: خیام، حجت الحق، فقیه و عالم به دانش‌های زمانه خودش بود.

مروارید افزود: خیام یک حکیم و ناقد است که دلمشغولی‌های خود را در مورد جامعه بی‌تکلف بیان می‌کند و جهالت حاکم بر زمانه را بی رحمانه به سخره می‌گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه شعر رسانه منحصر به فردی برای بزرگان ما بوده  است، گفت: خیام ما را به توحید، توجه به خدا و هستی، تفکر و دوری از جزم اندیشی، دعوت می‌کند.

وی افزود: خیام در رباعیات به اینکه انسان فانی است، اشاره می‌کند و پیام او توجه به گذران بودن این زندگی است.

همچنین در خبری دیگر مربوط به بزرگداشت روز حکیم عمر خیام، مراسم رونمایی از تمبر یادبود روز ملی بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری امروز شنبه در دبیرستان ماندگار خیام و با شرکت دانش آموزان این دبیرستان انجام شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: