۷ راهکار برای خواندن کتاب‌های بیشتر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از بوک‌ریوت- ممکن است برای بسیاری از ما این پرسش مطرح بوده باشد که چرا برخی از افراد کتابخوان‌ترند و مطالعه جز عادات روزمره آن‌ها است اما برخی دیگر علی‌رغم علاقه‌شان به مطالعه کم‌‌تر پیش می‌آید کتابی در دست بگیرند و یا موفق نمی‌شوند مطالعه را در برنامه روزانه‌شان بگنجانند. در این مطلب به ۷ راهکار پیشنهادی یک کتاب‌خوان حرفه‌ای برای کمک به کتابخوانی اشاره می‌کنیم.

۱: کتاب‌های کوتاه‌تر را بخوانید
کتاب‌های کوتاه و کم‌حجم برای این منظور عالی هستند. می‌توانید سراغ کتاب‌های زیر ۲۵۰ صفحه‌ بروید و مطمئن باشد که لزوما نیازی نیست کتاب هزار و دویست صفحه‌ای «جنگ و صلح» را در دست بگیرد تا ادبیات را درک کرده و از آن لذت برده باشید. ادبیات شامل هرچیزی است که برای شما لذت و شادمانی را به ارمغان آورد و تعداد صفحات آن نقش چندانی نخواهد داشت.

۲: هر زمانی که می‌خواهید کتاب بخوانید
مقرر کردن زمان مشخص برای کتاب‌خوانی فقط استرس شما را زیاد می‌کند و اگر نتوانید سر همان ساعت مشخص کتاب خود را بخوانید، احساس شکست و ناکامی خواهید کرد. بنابراین هروقت دوست داشتید مطالعه کنید ولو اگر تمام کردن یک کتاب ۶ ماه و یا حتی ۶ سال طول بکشد. مطالعه باید فرآیندی لذت‌بخش باشد و برنامه‌ریزی برای لذت ‌بردن به شکست خواهد انجامید. بنابراین هر کتابی را که می‌خواهید در هر زمانی‌که می‌خواهید مطالعه کنید.

۳: کتاب‌هایی را که از خواندن آن لذت نمی‌برید رها کنید
مجبور ساختن خودتان برای خواندن کتابی که برای خرید آن هزینه کرده‌اید روشی نادرست است. کتابی که از آن لذت نمی‌برید به دیگران ببخشید و یا هدیه دهید و بدانید که شما برای نخواندن کتابی که دوست ندارید به کسی بدهکار نخواهید شد اما به خودتان برای صرف وقت و خسته کردن چشمانتان بدهکار خواهید شد.

۴: وقت بیشتری را در کتابخانه بگذرانید
چه جایی بهتر از کتابخانه‌ای پر از کتاب که سکوت در آن اجباری است برای رسیدن به احساس آرامش و رهایی از زمان‌های استرس‌زا پیدا خواهید کرد. رفتن به کتابخانه باعث می‌شود که دریچه ذهن شما به عنوان‌ها و موضوعات جدید که می‌خواهید درباره آن بخوانید باز شود. سعی کنید از کتابخانه محلی خود برای گسترش ذهن و نیز فهرست مطالعه خود حداکثر استفاده را کنید.

۵: در حال انجام کارهای دیگر کتاب هم بخوانید
 طبیعی است که در حین تماشای تلویزیون نمی شود ادبیات کلاسیک قرن نوزدهم را مطالعه کرد اما خواندن مجله و یا یک کتابی غیر داستانی در حالی که دارید فیلم و یا برنامه تلویزیونی محبوبتان را می‌بینید مشکلی ایجاد نخواهد کرد و لذت مطالعه‌ای سبک را به دیگر فعالیت‌ها خواهد افزود.

۶: کتاب‌هایی را برای مطالعه انتخاب کنید که به موضوع آن علاقه‌مند هستید
بسیاری ار افراد به غلط تصور می‌کنند کتاب‌خوان نیستند زیرا هرگز علاقه‌ای برای خواندن کتاب‌های جدید داستانی و غیرداستانی که در کتاب‌خانه‌ها با آن مواجه می‌شوند ندارند. اما این موضوع کاملا طبیعی است. شما حق دارید که علاقه‌ای به هیچ‌یک از این کتاب‌های در دسترستان نداشته باشید. اما اگر می‌خواهید کتاب بیشتر بخوانید دنبال موضوعاتی بروید که واقعا به آن‌ها علاقه‌مند هستید و مطمئن باشید که در هر کتابخانه و یا کتابفروشی  آن کتاب را خواهید یافت. فقط باید کمی بیشتر بگردید و جستجو کنید.

۷: چالش‌های کتاب‌خوانی را رها کنید
به چالش کشیدن خودتان برای خواندن تعداد مشخصی از کتاب در یک بازه زمانی خیلی تحریک‌کننده و در عین حال هیجان‌انگیز هستند. اما شما تحت هیچ شرایطی ملزم به خواندن تعداد معینی از کتاب در یک فرصت محدود نخواهید بود. چالش کتاب‌خوانی برای لذت بردن است و هیچ لذتی با اجبار سازگار نیست. اگر حس می‌کنید این قبیل چالش‌ها به استرس شما اضافه می‌کند رهایش کنید؛ اما  اگر دیدید این قبیل چالش ها تنها محرک و انگیزه شما برای کتاب خواندن است احتمالا شما از آن دسته افرادی هستید که برای لذت‌بردن مطالعه نمی‌کنید.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: