۲۵ اثر برتر در هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس تجلیل می‌شوند

مهدی فاطمی؛ معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره دوسالانه انتخاب کتاب سال دفاع مقدس،‌ بیان کرد:  دوسالانه کتاب دفاع مقدس که در هجدهمین دوره آن قرار داریم از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری با انتخاب دبیر علمی و دبیر اجرایی کار خود را آغاز و با اعلام فراخوان به تمامی ناشران سراسر کشور و تبلیغ در سایت‌ها و فضای مجازی، زمینه برگزاری دوره هجدهم را فراهم کرد.

وی افزود: در این دوره، کتاب‌های چاپ شده در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ جمع‌آوری و فراخوان شده است.

فاطمی گفت: در هجدهمین دوره، از ۶۳۵ ناشر سطح کشور بیش از دو هزار و ۹۵۴ اثر به دبیرخانه این همایش رسیده است. از ابتدای مهرماه سال جاری، داوری در ۱۸ گروه با کمک داورانی از سراسر کشور آغاز شد که این روند با توجه به تکثر آثار رسیده، تا نیمه بهمن‌ماه ادامه داشت.

معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، تصریح کرد: حجم آثار ارسالی نسبت به دوره قبل با رشد ۸۳ درصد  از یک‌هزار و ۶۵۲ جلد در دوره قبل (۹۳-۹۴)، به بیش از دو هزار و ۹۰۰ جلد در این دوره افزایش داشته است. این افزایش کمی نشان از تلاش حوزه‌های مختلف نشر ازجمله ادارات‌کل استانی بنیاد حفظ آثار در سطح کشور است.

وی ادامه داد: دقت در مراحل داوری از اصولی بود که در این دوره به روند کیفی شدن کار افزوده شده و تراز انتخاب کتاب، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

 

فاطمی همچنین گفت: در این دوره از ۲۵ اثر برتر در حوزه‌های مختلف همچون خاطره، رمان، پژوهش ادبی، شعر، ترجمه آثار تاریخ شفاهی و… تجلیل به‌عمل خواهد آمد، از طرفی سعی شده به نوعی اقلیت‌های مختلف که در دفاع مقدس نقش به‌سزایی داشته‌اند نیز دیده شوند و مورد تقدیر قرار گیرند.

معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، درباره آئین اختتامیه این جشنواره نیز افزود: آئین اختتامیه این همایش ملی یکشنبه ۱۲ اسفندماه با حضور مسئولان فرهنگی و لشکری در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: نهادهایی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در برگزاری هجدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس، با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، همکاری داشتند. 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: