​معرفی اعضای خانواده با زبانی ساده به کودکان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی باباجانی در کتاب «من خانواده‌ام را دوست دارم» تلاش می‌کند افراد مختلفی که در اطراف کودکان هستند اعم از اعضای خانواده، فامیل و همسایه‌ها را به آن‌ها معرفی کند.
 
در این کتاب کودک اطلاعاتی درباره ویژگی‌های افراد مختلف مانند پدر، مادر، برادر، خواهر، خاله، عمو، عمه، دایی، مادربزرگ، پدربزرگ، زن برادر، زن عمو، دوست و همسایه کسب می‌کند همچنین به واسطه هرکدام از این نسبت‌ها با یکی از شخصیت‌های دینی هم آشنا می‌شود.
 
علاوه براین بچه‌ها می‌توانند در هر صفحه بعد از آشنایی با شخصیت مورد نظر مانند خواهر، برادر، خاله، عمه و…، تصویری از این شخصیت را در کادر پایین صفحه نقاشی بکشند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «اسم من نرگس است. من کلاس سوم هستم و در کرج زندگی می‌کنیم. اسم بابای من مهدی است. او بناست. کارش ساختن خانه است. وقتی از سرکار می‌آید، مادر برایش چایی می‌آورد. من هم می‌روم کنارش و دفتر مشقم را نشانش می‌دهم. بابا هم به من کمک می‌کند. بعضی وقت‌ها بابا ما را به مسافرت می‌برد. مثلا شمال که خانه دوستش است. هرکسی بابایش را یک‌طوری صدا می‌زند؛ مثلا پدر، بابایی، باباجون، آقاجون، دادا، آقا. تو چی صدایش می‌زنی؟»
 

نکته قابل توجه در این کتاب، تصویری است که با عنوان «شناسنامه‌ من» در آغاز آن ارائه شده و از کودک خواسته شده اطلاعاتش اعم از «نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، نام پدر، سال تولد، ماه تولد، محل تولد، محل زندگی و کلاس» را در این شناسنامه بنویسد و عکسش را در بخش فوقانی آن بچسباند.

نکته قابل توجه این است که این شناسنامه فاقد «نام مادر» است؛ گویی «مادر» نباید جایی در شناسنامه کودک داشته باشد!

انتشارات جمکران، کتاب «من خانواده‌ام را دوست دارم» را با شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۵هزارتومان منتشر کرده است.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: