​دیدار و گفت‌وگو با ابتهاج نوایی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری هنر فردا؛ یکصدوهشتاد ویکمین جلسه از سلسله نشست‌های صبح پنجشنبه‌های مجله بخارا اختصاص یافته به دیدار و گفت‌وگو با ابتهاج نوایی که در ساعت نه صبح پنجشنبه پنجم دی ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

ابتهاج نوایی، دندانپزشک، ارتودنتیست و مترجم ادبی است. او که زاده‌ سال ۱۳۴۳ در بروجن است، مراحل تحصیل خود تا دریافت دیپلم دبیرستان را در اصفهان سپری کرد و برای ادامه تحصیلات رهسپار کرواسی شد. وی دکترای دندانپزشکی را در سال ۱۹۹۵ و تخصص ارتدونسی را در سال ۱۹۹۸ از دانشگاه زاگرب اخذ کرده است.

در کنار پیشه اصلی‌اش ، متون ادبی متعددی از شعر و نثر را از زبان بوسنیایی، کراوتی و صربی به زبان فارسی و آثار فارسی گوناگونی را به آن زبان‌های آنها ترجمه کرده است. تا کنون ده کتاب از ترجمه‌های او در ایران و کرواسی منتشر شده است از جمله کتاب «جُنگ شعر فارسی از سدهٔ دهم میلادی تا امروز» او که به زبان کرواتی است. او برنده جایزه اول بخش مطالعات ادبیات فارسی در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شده است.

ابتهاج نوایی افزون بر عضویت در انجمن دندانپزشکان و ارتدنتیست‌های کرواسی، رئیس انجمن فرهنگی ایران و کرواسی و عضو انجمن مترجمین ادبی جمهوری کرواسی نیز هست و در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از شانزده مترجم برتر کرواسی برگزیده شده است.

در عرصه ترجمه فیلم، تا کنون ۲۳ فیلم از سینمای ایران را به زبان کرواتی ترجمه کرده که همگی از تلویزیون سراسری کرواسی پخش شده است.

علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست می‌توانند به موسسه هنر فردا به نشانی اتوبان حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک نبش خیابان دیدار شمالی پلاک ۲۷ مراجعه کنند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: