​بهبود روابط ایران و چین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین افتتاح سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران صبح سه‌شنبه (سوم اردیبهشت‌ماه) با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، قادر آشنا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب و همچنین هیأت فرهنگی کشور چین (مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه) شامل ناشران و نویسندگان در تالار چهل‌سرای مصلای بزرگ امام خمینی (ره) علیه برگزار شد.
 
گو او مین، رئیس هیأت چینی حاضر در نمایشگاه با اشاره به برنامه‌های دقیق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب به نمایندگی از هیأت ناشران چین گفت: در سال ۲۰۱۶ رئیس جمهور چین با رئیس‌جمهور ایران دیدار کردند در این دیدار مسیر همکاری دو کشور در راه فرهنگ، آموزش، چاپ و نشر هموار شد.
 
او با بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ دو کشور تفاهم‌نامه‌ای برای شرکت در نمایشگاه‌های کتاب یکدیگر امضا کردند ادامه داد: در آن سال ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی پکن شرکت کرد. این کشور با برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگ ایران را به مخاطبان چینی و دیگر کشورها شناساند.
 
گو او مین افزود: امسال چین با پیام دوستی مردم چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است. چین و ایران کشورهای با تمدن دیرینه‌اند و سال‌هاست میان دو کشور دوستی برقرار است.
 
رئیس هیأت چینی حاضر در نمایشگاه با اشاره به جاده دوهزارساله ابریشم درباره نقش تجارت در انتقال تمدن دو کشور گفت: با گذشت ۴۸ سال از برقراری روابط دیپلماسی میان دو کشور اکنون شاهد شکل‌گیری روابط انسانی صمیمی میان دو کشور هستیم.
 
گو او مین با اشاره به کتاب‌های فردوسی، سعدی و حافظ که در کشور چین ترجمه و منتشر شده است گفت: ترجمه و انتشار آثار و کتب چینی در ایران باعث شکل‌گیری پل ارتباطی و تقویت رابطه میان دو کشور شد.
 
او ادامه داد: ما به برنامه‌های خود در این دوره از نمایشگاه توجه خاصی داشتیم و با بیش از ۴هزار عنوان و ۱۵هزار جلد کتاب از آثار کلاسیک و معاصر نویسندگان چینی در این نمایشگاه شرکت خواهیم کرد.
 
رئیس هیأت چینی حاضر در نمایشگاه درباره هیأت ناشران و نویسندگان چینی که در این دوره از نمایشگاه کتاب شرکت خواهند کرد گفت: بیش از ۵۰ برنامه توسط بیش از ۲۰ نویسنده، تصویرگر و ناشر چینی در ایران برگزار خواهیم کرد.
 
او افزود: معتقدم برگزاری موفقیت‌آمیز برنامه‌های چین نقش به سزایی در بهبود روابط دو کشور ایفا خواهد کرد.
 
گو او مین با اشاره به هفتادمین سالگرد جمهوری خلق چین گفت: در این سال‌ها حزب کمونیسم در راه برقراری نظام سوسیالیستی تلاش بسیار کرده است و در اثر آن توانسته به دستاوردهای چشمگیری برسد. مردم ایران نیز در تلاش‌اند کشور موفق و باشکوهی داشته باشیم.
 
رئیس هیأت چینی حاضر در نمایشگاه با اشاره به پیوندهای اتحاد میان دو کشور ایران و چین گفت: روابط باید بیش از پیش قوی شود، جهان رنگارنگ و بسیار زیباست، فرهنگ‌ها متفاوت‌اند و چاپ و نشر وظیفه انتقال فرهنگ‌ها را برعهده دارد.
 
او با ابراز امیدواری درباره همکاری ایران و چین بیان کرد: ما با استفاده از تجربیات یکدیگر توانستیم سود متقابل به دست آوریم. تاریخچه درخشان چین و ایران در چاپ و نشر به این وسیله به گوش مردم جهان رسید.
 
گو او مین با اشاره به فاصله جغرافیایی بسیار میان پکن و تهران اعلام کرد: دوستی ایران و چین همواره نزدیک بوده است و برگزاری نمایشگاه کتاب و حضور چین فاصله دو کشور را کمتر می‌کند و فصل جدیدی در روابط ایران و چین می‌سازد.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: