یزد نیازمند عنوان پایتخت کتاب ایران است

محمدعلی طالبی، استاندار یزد در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب یزد در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران ( ایبنا) در یزد، مبنی بر نامزدی یزد در پنجمین دوره طرح پایتخت کتاب ایران، گفت: ما خود را برای رویدادی دوست داشتنی در حوزه کتاب و مسائل فرهنگی آماده می‌کنیم؛ رویدادی که بتواند تاثیر خود را بر اعتلای فرهنگی استان یزد با محوریت کتاب بگذارد که در این راستا نیز برنامه‌های بسیار خوبی تدارک دیده شده که دستگاه‌های مختلف برای ایفای نقش در این رویداد بزرگ اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی افزود: اگر برای یزد، عنوان پایتختی کتاب ایران انتخاب شود، من این اطمینان را به مردم یزد و فعالان فرهنگی اجتماعی می‌دهم که کتاب در استان یزد جایگاه واقعی خود پیدا کند تا در تمامی عرصه‌های زندگی و فعالیت ما، کتاب مشاهده شود.

استاندار یزد ادامه داد: ما تنها کتاب را در دریچه فرهنگی نمی‌بینیم، بلکه کتاب، عضو جدایی ناپذیر همه فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ما است که در این راستا بایستی بهره‌برداری مناسب و لازم از چنین رویدادهای مهمی در استان یزد به‌وجود بیاید.

طالبی بیان کرد: ما بسیار نیازمند چنین عناوینی هستیم تا بتوانیم برنامه‌های خود را در عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی منسجم‌تر کنیم و خوشبختانه امروز نیز فضای بسیار خوبی برای انسجام آنهاست که کتاب می‌تواند محور بسیار خوبی برای این موضوع باشد.

وی ادامه داد: امیدواریم با حمایت دستگاه‌های دولتی و جذب حمایت‌های ملی که در سال آینده خواهیم داشت و همچنین توجه و اهتمامی که مردم ما در زمینه کتابخوانی خواهند داشت، شاهد تاثیرگذاری بیشتر کتاب در روند توسعه استان و ارتقای سطح آگاهی مردم باشیم.

استاندار یزد گفت: به اعتقاد من، در حوزه جلب حمایت صنعت و معدن برای بخش‌های فرهنگی و اجتماعی کمتر برنامه داشته‌ایم و اگرچه نهادهایی که متعلق به بخش خصوصی هستند، کمک‌ها و حمایت‌هایی داشته‌اند اما به دلیل نبود راهبرد مشخص، نتوانسته‌ایم از این میزان کمک با مشارکت نهادها و دستگاه‌ها، بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

طالبی بیان کرد: یکی از تاکیدات ما به دستگاه‌ها در شرایط فعلی، مشخص کردن راهبردها برای مشارکت بخش خصوصی در استان است و من به عنوان مدیریت ارشد استان آمادگی را برای چنین برنامه‌هایی که منطبق بر اولویت‌های فرهنگی اجتماعی استان باشد، اعلام می‌کنم و حمایت‌های لازم را برای این بخش جلب می‌کنیم.

وی بیان کرد: یکی از اولویت‌های ما نیز می‌تواند کتاب و کتابخوانی باشد که محدودیت برای جلب نظر و مشارکت بخش خصوصی نداشته باشیم.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: