یادمان محمد رمضانی؛ واقف كتاب برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) یادمان مرحوم محمد رمضانی دوشنبه ۲۹ بهمن ماه در سرای كتاب موسسه خانه كتاب برگزار می‌شود.

مرحوم حاج محمد رمضانی یكی از اهدا‌كنندگان مهم كتابخانه مسجد اعظم آیت‌الله بروجردی است. آن مرحوم حدود چهل هزار جلد كتاب چاپی و بیش از سه هزار جلد كتاب خطی به كتابخانه مسجد اعظم اهدا كرده است. ایشان در سال ۱۳۰۲ شمسی «كتابخانه شرق» را تاسیس می‌كند و پنج سال پس از آن تغییر نام می‌دهد و با عنوان «كلاله خاور» با سرمایه شخصی به منظور نشر كتاب آغاز به كار می‌كند.

با وجودی كه ابتدا با مشكلات و موانع بسیاری روبرو می شود، اما توانست بیش از هفتصد جلد كتاب چاپ كند. مرحوم رمضانی مدیریت سه مجله مهم را از سال ۱۳۰۲ شمسی تا ۱۳۱۱ شمسی به عهده داشت كه هر كدام در نوع خود دارای اهمیت به سزایی هستند. حاج محمد رمضانی در حاشیه كار انتشاراتی و مطبوعاتی به جمع آوری مجموعه ارزشمندی از اسناد، نشریات ادواری و كتب چاپی و كتب خطی نیز پرداخته است.

آئین یادمان مرحوم محمد رمضانی دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه در «سرای كتاب» واقع در خیابان انقلاب اسلامی، بین فلسطین و برادران مظفر جنوبی، پلاک۱۰۸۰، طبقه منهای ۲ برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: