گسترش زبان فارسی و اهمیت آن در دیپلماسی عمومی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه که به همراه همکاران اداره کل دیپلماسی عمومی در محل بنیاد سعدی با رییس و معاونان بنیاد دیدار داشت، در سخنانی اظهار کرد: یکی از شاخص‌های اصلی دیپلماسی عمومی در هر کشور، زبان و ادبیات آن کشور است و خوشبختانه زبان و ادبیات فارسی جای خودش را در جهان باز کرده، اما لازم است همت بیشتری کنیم تا در سراسر دنیا، بیش از پیش گسترش یابد، برهمین اساس وزارت امور خارجه با تمام توان در خدمت بنیاد سعدی است.

وی با تصریح این مطلب که «‌گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی، یکی از مهمترین موضوعات دیپلماسی عمومی است»، گفت: با تغییر ساختار در وزارت امور خارجه، کارها تخصصی‌تر شد و اداره ویژه زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی تشکیل شده که ضمن سیاستگذاری، کارهای اجرایی می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: همکاران ما همچنین اهتمام ویژه به نسل‌های سوم و چهارم ایرانیان خارج از کشور دارند و برنامه‌هایی را برایشان درنظر گرفته‌ایم که با همکاری بنیاد سعدی اجرا خواهیم کرد.

موسوی با اشاره حضور دانشجویان و فارسی آموزانی که در دیدارهای خارج از کشور حضور دارند، گفت: از دیدن این افراد که برای یادگیری زبان فارسی تلاش می‌کنند و در همایش‌ها به شیرینی فارسی سخن می‌گویند، بسیار خوشحال می‌شویم و اخیرا هم در قزاقستان، در مراسمی که برگزار کردند بیش از۱۰ نفر فارسی صحبت کردند و درخواست حمایت‌های بیشتر برای آموزش زبان فارسی داشتند که یاد بنیاد سعدی کردیم.

وی تاکید کرد: آموزش و گسترش زبان فارسی در وزارت امورخارجه از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا هرنوع همکاری که لازم باشد با بنیاد سعدی خواهیم داشت لذا پیشنهاد می‌کنیم کارگروهی از کارشناسان بنیاد سعدی و وزارتخارجه تشکیل شود و موارد مشترک را به سرعت بررسی و به انجام رسانند.

در این دیدار حدادعادل، رییس بنیاد سعدی نیز، ابتدا به دلایل تاسیس بنیاد سعدی و مراحل تشکیل آن اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم بنیاد، برگزاری شوراهای راهبردی متعدد و بررسی وضعیت زبان فارسی در جهان و نوشتن شناخت نامه و سندهای راهبردی با مشورت سفرا و رایزنان و استادان اعزامی به کشورها و تمرکز بر انتظارهایی که از بنیاد سعدی دارند، بوده است و معتقدیم تنها دستگاهی که می‌تواند درباره بورسیه دانشجوها به داخل و خارج از کشور و همچنین اعزام استادها به دانشگاه‌های خارجی اظهار نظر کند، بنیاد سعدی است.

وی به تالیف حدود ۲۰ جلد کتاب آموزش زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان در سطوح مختلف اشاره کرد و گفت: از دیگر اقدامات مهم بنیاد، تعیین استاندارد آموزش زبان فارسی به خارجیان طبق استاندارد جهانی آموزش زبان دوم بود، که قبلا نداشتیم و پس از تصویب آن، کتاب‌های آموزش فارسی را طبق سطوح بین‌المللی تالیف کردیم.

وی گفت: همچنین برگزاری دوره‌های تربیت مدرس فارسی به غیر فارسی زبان، به صورت «حضوری‌» و «‌برخط‌» از جمله اقدامات مهم و راهبردی بوده است؛ چراکه آموزش زبان دوم کاری تخصصی است و پیش از تاسیس بنیاد، هیج جا، معلم زبان فارسی تربیت نمی‌کردند اما در حال حاضر با برگزاری ۷۳ دوره تربیت مدرس، بیش از ۴۵۰ معلم ایرانی و غیر ایرانی تربیت کرده‌ایم.

رییس بنیاد سعدی افزود: تربیت معلم‌های غیر‌ایرانی برای آموزش فارسی در کشور خودشان، دستاوردهای زیادی را به همراه خواهد داشت چرا‌که در کنار کاهش بسیار زیاد هزینه‌های اعزام، افراد متخصص تربیت کرده‌ایم تا آموزش فارسی را با روش‌های جدید، استاندارد جهانی و سرعت یادگیری بالاتری داشته باشند. در نظر داشته باشید که با افزایش این مدرس‌های فارسی غیر ایرانی، تعطیلی کرسی‌های زبان فارسی در خارج از کشور کاهش می‌یابد.

حدادعادل به مقایسه بنیادهای مشابه آموزش زبان مانند بنیاد گوته آلمان، آلیانس فرانسه، یونس امره ترکیه اشاره کرد و گفت: فعالیت بنیاد سعدی مشابه فعالیت این بنیادهاست اما بودجه آنها با بنیاد سعدی قابل قیاس نیست. البته تاسیس بنیاد مقارن با افزایش تحریم‌ها و بی‌پولی و بی‌ارزی بود اما باید در نظر داشت که ۷۰ درصد فعالیت‌های بنیاد بین‌المللی است و نیازمند بودجه ارزی است.

وی با اشاره به ترکیب هیات امناء بنیاد سعدی و حضور وزیر امور خارجه در این هیات، گفت: ما خودمان را امتداد دیپلماسی عمومی می‌دانیم و با توجه به فعالیت‌های مشترک بنیاد سعدی و وزارت خارجه در امر زبان فارسی، علاقه‌مندیم همکاری‌های بیشتری داشته باشیم تا با هم‌افزایی بتوانیم در این شرایط تحریم، از نظر ویزا، برنامه‌های خارج از کشور و اعزام‌ها، کارها را سرعت بخشیم.

وی در پایان گفت: بنیاد سعدی ظرفیتی است که ایجاد شده و به رغم مشکلات، جای خودش را پیدا کرده و آرام آرام در اذهان جای خودش را باز کرده است. بنابراین از شما تقاضا داریم در همایش سال آینده که سفرا به ایران می‌آیند، فرصتی برای ما در نظر بگیرید تا سفرا بیشتر با فعالیت‌های بنیاد سعدی آشنا شوند.

در این دیدار که از وزارت امور خارجه، علیرضا دلخوش، مدیرکل جدید دیپلماسی عمومی، ناظمی، مشاور سخنگو، حبیب اله‌زاده، مدیر کل دیپلماسی رسانه‌ای، میاندره، رییس اداره هماهنگی گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی و بستان پیرا، کارشناس اداره هماهنگی گسترش زبان فارسی و ایران شناسی حضور داشتند، ضمن شنیدن گزارش معاونان بنیاد سعدی، نظرات و پیشنهادات خود را برای همکاری‌های بیشتر بیان کردند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: