کتاب ​«روزنامه اتحاد» پس از ۱۰۰ سال منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب «روزنامه اتحاد» شامل ۸۲ شماره به علاوه سه شماره فوق العاده این روزنامه از تاریخ ۲۹ جمادی‌الثانی ۱۳۳۲ تا ۳ رجب المرجب ۱۳۳۳ و ۱۶ صفحه دست نویس به خط میرزا محمد کاظم اذکائی است.
 
این روزنامه در تاریخ ۲۹ جمادی الثانی۱۳۳۲ هـ.ق به صاحب امتیازی و مدیریت شیخ موسی دستجردی(نثری همدانی) رییس فرهنگ همدان هفته‌ای دوبار انتشار یافت که پس از انتشار ۲۴ شماره، امتیاز روزنامه به سید محمد یوسف‌زاده (غمام همدانی) واگذار شد.
 
روزنامه اتحاد در دوران نشر خود به اتحاد و اتفاق مجاهدین صدر مشروطیت یاری کرد و از طرفی چون مدیران آن بر وقایع جنگ جهانی اول در خطه غرب ایران واقف بودند مطالب خواندنی و ارزنده‌ای در آن به چاپ رساندند که حتی امروزه جزو مطالب خواندنی محسوب می‌شود.
 
از دیگر مشخصه‌های این روزنامه می‌توان به جمله «این روزنامه طرفدار آزادی و استقلال ایران و مسلکش دعوت به اتحاد و اتفاق است» که به عنوان تیتر ثابت صفحه در پایین نشانه «اتحاد» درج می‌شد اشاره کرد که این جمله از شماره سوم به «روزنامه آزاد ملی است» خلاصه شد.
 
کتاب «روزنامه اتحاد» به اهتمام مهدی به خیال و با مقدمه پرویز اذکائی در ۴۶۷ از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چاپ رسیده است.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: