کتاب «فلسفه‌ی قاره‌ای و فلسفه‌ی دین» نقد و بررسی می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) شاید برای علاقه‌مندان به فلسفه‌ی دین با رویکرد تحلیلی عجیب باشد که بشنوند این شاخه از فلسفه‌ی تحلیلی با بحران روبه‌روست و کسانی زنگ خطر افول این رشته‌ پرطرفدار را به صدا درآورده‌اند.

به گفته‌ این عده، سه عامل مهم، نیرو و نشاط را از فلسفه‌ دین ستانده: تکراری شدن و نازایی پرسش‌ها، نادیده‌گرفتن اندیشه‌های ادیان دیگر غیر از مسیحیت به‌ویژه ادیان غیرابراهیمی، انحصار در پرداختن به مسائل فلسفی از دریچه نگاه علمی تجربی پرداختن به این آسیب‌ها اهمیت رویکرد قاره‌ای در فلسفه‌ی دین و امتیازات آن را برجسته می‌کند، از جمله توجه به وجه انسانی دین در کنار بررسی وجه الهی آن.

به تازگی کتاب «فلسفه‌ی قاره‌ای و فلسفه‌ی دین» به سرویراستاری مورنی جوی و ترجمه‌ی محمدابراهیم باسط به همت کتاب طه انتشار یافته است. این کتاب درصدد است از خلال بررسی آثار و دیدگاه‌های شماری از فیلسوفان قاره‌ای معاصر همچون دلوز، دریدا، فوکو، لویناس، ریکور و اصحاب مکتب فرانکفورت نظیر آدورنو و هابرماس افق‌های جدیدی را برابر علاقه‌مندان به فلسفه‌ی دین بگشاید.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن  ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به نقد و بررسی کتاب «فلسفه‌ی قاره‌ای و فلسفه‌ی دین» اختصاص دارد که با حضور بابک عباسی، میثم سفیدخوش و محمدابراهیم باسط در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: