کتاب «به جهان فلسفه خوش آمدید» به پیشخان آمد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «به جهان فلسفه خوش آمدید» نوشته مارک بی.وودهوس به ترجمه میلاد ربیعی از سوی نشر کتاب طه وارد بازار نشر شده است.

«به جهان فلسفه خوش آمدید» کتابی است ساده و خوشخوان به قلم مارک بی.وودهوس استاد فلسفه در آمریکا. نویسنده تجربه سال‌ها سرو کله زدن با دانشجویان فلسفه را در این کتاب آورده است تا ابزاری کاربردی به دست علاقه‌مندان فلسفه بدهد و دشواری‌های ورود به دنیای فلسفه را برای آنها آسان کند.

این کتاب هم کلاس فلسفه خوانی است، هم کارگاه فلسفه نویسی؛ هم دسته‌بندی‌های روشن دارد و هم تمرین‌هایی که موضوعات پیچیده را کاربردی و ملموس می‌کنند؛ هم یاد می‌دهد چطور فلسفی فکر کنیم و هم چطور وقتی مقاله فلسفی انتقادی می‌نویسیم به دام مغالطه نیفتیم. این کتاب می‌تواند نیاز به متن درسی و چذاب را برای دروس عمومی فلسفه را تامین کند.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «اولین واحد درسی در رشته فلسفه، ذهن شما را به مبارزه می‌طلبد. درس‌های فلسفی با سایر درس‌ها بسیار متفاوت‌اند. ممکن است با مسائلی رو‌به‌رو شوید که به چیزهای مهم دیگر بی‌ربط به نظر آیند. شاید بیش از پیش از شما بخواهد که مستقل فکر کنید. حفظ کردن مطالب در درس تاریخ موثر اما در فلسفه بی فایده است؛ حتی ممکن است گمان کنید درجا می‌زنید. هدف اصلی این کتاب کوچک این است که شما را با چهارچوب کلی چیستی فلسفه آشنا و ورودتان را به این عرصه آسان کند. امیدوارم این چهارچوب چنان ملکه ذهن‌تان شود که حتی اگر مطالب بسیاری را در امتحان پایانی فراموش کردید، همچنان در زندگی و شغل‌تان، دیدگاه انتقادی و فلسفی داشته باشید.»
 
هر فصل این کتاب بخش‌های مهم تصویر کلی فلسفه را توضیح می‌دهد. این فصل‌ها به چنین پرسش‌هایی پاسخ می‌دهند: فرق علم و فلسفه چیست؟ چگونه مستقل بیاندیشیم؟ آیا فلسفه فایده عملی دارد؟ آیا فلسفه از اساس دیدگاه‌های شخصی افراد است؟ با این همه، صرف پاسخ دادن به این پرسش‌ها فهمی از فلسفه برای‌مان حاصل نمی‌کند؛ بنابراین چهارچوب ما باید همواره با بحث درباره مسائل خاص تقویت و با مثال‌هایی همراه و پالایش شود. آنچه برای فهم مسائل و نظریه‌های فلسفی ضرورت دارد فلسفه ورزی است.

کتاب «به جهان فلسفه خوش آمدید» نوشته مارک بی.وودهوس به ترجمه میلاد ربیعی با شمارگان هزار نسخه در ۲۳۲ صفحه به بهای  38 هزار تومان از سوی نشر کتاب طه وارد بازار نشر شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: