کتابشناسی رهبر انقلاب در یک دهه اخیر در قم/ از «روح توحید» تا «علمی برای تحول»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، سیدعلى خامنه‌اى فرزند مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سیدجواد حسینى خامنه‌اى، در ۲۹ فروردین ۱۳۱۸ شمسی در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود.

ایشان دومین پسر خانواده بودند. زندگى سیدجواد خامنه‌اى مانند بیشتر روحانیون و مدرسّان علوم دینى، بسیار ساده بود. همسر و فرزندانش نیز معناى عمیق قناعت و ساده‌زیستى را از او یاد گرفته بودند و با آن خو داشتند.

سیدعلی خامنه‌ای تحصیلات کلاسیک را نیز تا سال دوم متوسطه ادامه داد و تحصیلات حوزوی خود را در حوزه‌های علمیهٔ مشهد، نجف و قم فرا گرفت.

در سال ۱۳۳۶ به قصد زیارت عتبات عالیات، عازم نجف اشرف شد و با مشاهده و شرکت در درس‌هاى خارج مجتهدان بزرگ حوزه نجف از جمله مرحوم سیدمحسن حکیم، سید محمود شاهرودى، میرزا باقر زنجانى، سیدیحیى یزدى، و میرزاحسن بجنوردى، اوضاع درس و تدریس و تحقیق آن حوزه علمیه را پسندید و ایشان را از قصد خود آگاه ساخت. ولى پدر موافقت نکرد. پس از مدّتى به مشهد بازگشت و به مدت یک سال دیگر در درس آیت‌الله میلانی حاضر شد. سپس در سال ۱۳۳۷ به شوق ادامه تحصیل عازم حوزه علمیه قم شد. در همین سال و پیش از عزیمت به قم، آیت‌الله محمدهادی میلانی به وی اجازه روایت داده بود.

آیت‌الله خامنه‌اى از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۳ در حوزه علمیه قم به تحصیلات عالى در فقه و اصول و فلسفه، مشغول شدند و از محضر بزرگان چون مرحوم آیت الله العظمى بروجردى، امام خمینى، شیخ مرتضى حائرى یزدى، سیدمحمد محقق داماد و علامه طباطبایی استفاده کردند. در مدت اقامت در قم اکثر وقت خود را به تحقیق، مطالعه و تدریس می‌گذراندند.

آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۳۴۳ به دلیل عارضه بینایی پدر و کمک به وی به ضرورت از قم به مشهد بازگشت و بار دیگر در جلسات درس آیت‌الله میلانی حضور یافت که تا سال ۱۳۴۹ ادامه داشت.

سیدعلی خامنه‌ای از زمان حضور در مشهد به کار تدریس مشغول بوده‌ است. ابتدا تدریس در سطوح عالی یعنی رسائل، مکاسب و کفایه را انجام می‌داده‌ است. وی پس از انقلاب نیز در طول دوره ریاست جمهوری‌اش درس تفسیر را ادامه می‌داد. از سال ۱۳۶۹ به این سو وی تدریس دروس خارج فقه را تاکنون ادامه داده‌ است.
 
آیت الله خامنه‌اى به گفته خویش، «از شاگردان فقهى، اصولى، سیاسى و انقلابى امام خمینى (ره)» است، اما نخستین جرقه‌هاى سیاسى و مبارزاتى و دشمنى با طاغوت را مجاهد بزرگ و شهید راه اسلام شهید «سیدمجتبى نواب صفوى» در ذهن ایشان زده است، هنگامی‌که نواب صفوى با عده‌اى از فدائیان اسلام در سال ۱۳۳۱ به مشهد رفته بود، در مدرسه سلیمان‌خان، سخنرانى پر هیجان و بیدار کننده‌اى در موضوع احیاى اسلام و حاکمیت احکام الهى، و فریب و نیرنگ شاه و انگلیس و دروغگویى آنان به ملت ایران، ایراد کردند.

آیت الله خامنه اى آن روز از طلاب جوان مدرسه سلیمان‌خان بودند و طبق گفته خودشان، به شدت تحت تأثیر سخنان آتشین نواب واقع شدند.

آیت‌الله خامنه‌اى پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز همچنان پرشور و پرتلاش به فعالیت‌هاى ارزشمند اسلامى و در جهت نزدیکتر شدن به اهداف انقلاب اسلامى پرداختند که همه در نوع خود و در زمان خود بى‌نظیر و بسیار مهم بودند.

سیدعلی خامنه‌ای در سال ۱۳۴۱ با پیوستن به نهضت خمینی، به مدت ۱۶ سال، حركت انقلابى امام‌ خمینى (ره) را با وجود فراز و نشیب‌هاى فراوان، شكنجه‌ها، تبعیدها و زندان‌ها ادامه دادند.

ایشان در طول مبارزات خود، چندین بار دستگیر و زندانی شدند و در نهایت از اواخر سال ۱۳۵۶، به مدت سه سال به ایرانشهر تبعید شدند و در اواسط سال ۱۳۵۷ و با اوج‌گیرى مبارزات انقلابى، از تبعیدگاه آزاد شده به مشهد مقدس بازگشتند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به فرمان امام‌خمینی (ره) به عضویت «شورای انقلاب» درآمدند.
 
از جمله فعالیت‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌ می‌توان به این موارد اشاره کرد: پایه‌گذاری حزب جمهورى اسلامى، با همكارى شهید بهشتى، شهید باهنر و آیت‌الله هاشمى رفسنجانى در اسفند ۱۳۵۷، نمایندگی مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى، معاونت وزارت دفاع و سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در سال ۱۳۵۸، نمایندگی امام‌ خمینی (ره) در شوراى عالى دفاع در سال ۱۳۵۹، ریاست شوراى انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۰، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۶ و ریاست شوراى بازنگرى قانون اساسى در سال ۱۳۶۸٫
 
با شروع جنگ تحمیلى عراق علیه ایران و تجاوز ارتش متجاوز صدام به مرزهاى ایران، آیت‌الله خامنه‌ای با لباس رزم در كنار رزمندگان دیگرحضور پیدا كردند و در مهر ماه ۱۳۶۰، به دنبال شهادت محمدعلی رجایی، با کسب اکثریت مطلق آراء (۹۵ ممیز ۱۱ درصد)، به عنوان سومین رئیس جمهور ایران انتخاب شدند و این وظیفه تا چهارمین دوره ریاست جمهوری ادامه داشت.
 
آیت‌الله العظمی سید علی خامنه‌ای، پس از رحلت امام‌ خمینی (ره) در چهاردهم خرداد ۱۳۶۸، توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی انتخاب شدند.

در مورد شخصیت ادبی آیت‌الله خامنه‌اى باید گفت که ایشان با حوزه شعر و ادبیات مأنوس هستند و همواره به مطالعه رمان‌ و داستان علاقمند بوده‌اند و بسیاری از رمان‌ها و داستان‌های معتبر دنیا را مطالعه کرده‌اند. این علاقه با مطالعه رمان‌ها و آثار ادبی نویسندگان بزرگ جهان و تاریخ و فرهنگ ملل شرق و غرب تداوم پیدا کرد. حتی به نقد کتاب‌های ادبی و شعر هم می‌پردازند و با بسیاری از شاعران، نویسندگان و روشنفکران زمانه در ارتباط بود.

در ایامی که در مشهد حضور داشتند در برخی از انجمن‌های ادبی که با حضور شعرای بزرگ تشکیل می‌شد شرکت می‌کرد. در انجمن‌های ادبی به نقد شعر می‌پرداخت. خود نیز اشعاری سروده و در سال‌های اخیر تخلص «امین» را برگزیده است.

مطالعه کتب تاریخی بخش دیگری از برنامه مطالعاتی دائمی ایشان است و به مباحث و موضوعات تاریخ معاصر احاطه دارند.

آیت‌الله خامنه‌ای تحقیق و تألیف را از دوران طلبگی آغاز کرد و تقریرات دروس اساتید خود را نگاشت و قبل از پیروزی انقلاب به ترجمه و تألیف چند اثر نیز همت گماشت، که خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، به مناسبت سالروز تولد معظم‌له، اطلاعات کتابشناسی آثار ایشان که در یک دهه اخیر در قم منتشر شده‌اند را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.
 
بر اساس گزارش اطلاعات کتابشناسی موسسه خانه کتاب، ۱۹ عنوان کتاب به قلم آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای، در یک‌دهه اخیر (۱۳۸۸-۱۳۹۸) در قم به چاپ رسیده‌ است که ۱۴ عنوان آن چاپ نخست بوده و ۵ عنوان نیز اقبال تجدید چاپ را پیدا کرده‌اند.
 
در زیر اطلاعات کتابشناسی آثار منتشر شده ایشان در یک دهه اخیر در قم در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد:

کار باید تشکیلاتی باشد:  تشکل و کار تشکیلاتی از دیدگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ به‌اهتمام: محمود زارعی، شهید کاظمی، ۱۵۲ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ 6 سال ۱۳۹۷، ۲۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰۰۰ ریال 

تا ثریا راهی نیست: جستاری در کلمات حکیم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در باب اصل راهبردی خودباوری 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ به‌اهتمام: محمدحسین علیجان‌زاده، شهید کاظمی، ۲۲۲ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۲ سال ۱۳۹۶، ۱۰۰۰ نسخه، ۸۵۰۰۰ ریال

ما منتظریم: خورشید مهدویت در منظومه فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ به‌اهتمام: حسن ملایی، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)، ۳۹۲ صفحه، وزیری (سلفون)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۶، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۲۰۰۰۰ ریال

جریان روشنفکری اسلامی در ایران:  مقارنه دو سخنرانی از آیت‌الله خامنه‌ای در سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، سال ۱۳۵۹ 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی، ۸۸ صفحه، جیبی (شومیز)، چاپ ۲ سال ۱۳۹۶، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰۰ ریال

روایت‌نامه:  فرهنگ الفبایی روایت‌های امام خامنه‌ای (حفظه الله) از دفاع مقدس 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، شهید کاظمی، ۳۸۴ صفحه، وزیری (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۵، ۱۵۰۰ نسخه، ۲۰۰۰۰۰ ریال

۴۴ مقاله:  (مقالاتی تاریخی، سیاسی و اجتماعی با تمرکز بر نظرات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ به‌اهتمام: محمدعلی نجفی، دارالتفسیر، ۲۳۲ صفحه، وزیری (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۴، ۲۰۰۰ نسخه، ۵۰۰۰۰ ریال

شرح احادیث اخلاقی رهبر معظم انقلاب اسلامی 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ گردآورنده: احسان طریق‌الاسلامی؛ ویراستار: سمانه کیانی‌بیدگلی، موسسه فرهنگی هنری طریق معرفت ثقلین، ۱۲۰ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۴، ۳۰۰۰ نسخه، ۷۰۰۰۰ ریال

منتخب کلمات قصار از سیدعلی خامنه‌ای (به زبان آلبانیایی) 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ مترجم: مریا ولنت، مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی (ص)، ۸۶ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۳، ۳۰۰ نسخه، ۷۰۰۰۰ ریال

جنگ نرم در کلام امام خامنه‌ای مدظله العالی 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ تدوین: مهدی حسن‌زاده، تسنیم اندیشه، ۲۵۲ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۳، ۱۵۰۰ نسخه، ۸۰۰۰۰ ریال

حکمت‌نامه سپاه: بیانات فرمانده معظم کل قوا حضرت‌آیه‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ گردآورنده: حسین احمدی، زمزم هدایت، ۲۴۸ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۱، ۵۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰۰ ریال

علمی برای تحول: علوم انسانی از منظر رهبر معظم انقلاب 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای؛ به‌اهتمام:  موسسه بروج اندیشه آسمانی، کتاب فردا، ۱۲۸ صفحه، پالتویی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۹۱، ۲۲۰۰ نسخه، ۱۸۰۰۰ ریال

استفتائات (باب وقف) 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، معاونت فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، ۴۶۴ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۲ سال ۱۳۹۰، ۶۰۰۰ نسخه

روح توحید (نفی عبودیت غیر خدا) 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دفتر انتشارات اسلامی، ۶۰ صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ ۲ سال ۱۳۹۰، ۱۰۰۰ نسخه

استمرار انقلاب عاشورا:  تحلیلی پیرامون ولایت عهدی امام رضا علیه‌السلام 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، مسجد مقدس جمکران، ۳۲ صفحه، جیبی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۸، ۳۰۰۰ نسخه، ۳۵۰۰ ریال

مطالبات مقام معظم رهبری از تشکل‌های دانشجویی 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، دفتر نشر معارف، ۸۴ صفحه، پالتویی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۸، ۲۰۰۰ نسخه، ۸۰۰۰ ریال

مطالبات مقام معظم رهبری از شورای عالی انقلاب فرهنگی 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، دفتر نشر معارف، ۶۰ صفحه، پالتویی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۸، ۲۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰ ریال

مطالبات مقام معظم رهبری از نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، دفتر نشر معارف، ۸۴ صفحه، پالتویی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۸، ۲۰۰۰ نسخه، ۸۰۰۰ ریال

مطالبات مقام معظم رهبری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، دفتر نشر معارف، ۸۴ صفحه، پالتویی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۸، ۲۰۰۰ نسخه، ۸۰۰۰ ریال

مطالبات مقام معظم رهبری از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 
نویسنده: سیدعلی خامنه‌ای، دفتر نشر معارف، ۸۴ صفحه، پالتویی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۸، ۲۰۰۰ نسخه، ۸۰۰۰ ریال

این مطالب را به اشتراک بگذارید: