کتابخانه ملی ایران میزبان کودکان اوتیسم شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گروه بازدیدهای اداره یادمان‌های روسای جمهور، موزه و بازدیدها طی اقدامی برای نخستین بار میزبان کودکان و نوجوانان دارای اختلال اوتیسم به همراه والدین آنها شد.

مهمترین دغدغه خانواده‌های دارای کودک اوتیسم مربوط به آینده فرزندانشان است و در این میان همه باید در حمایت از خانواده‌های دارای کودک اوتیسم مشارکت داشته باشند.

از آنجایی که به نقش موثر مشارکت مردم در کنار دولت در حل مشکلات این قشر از افراد جامعه تاکید شده است، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایرن نیز گامی مفید و موثر در این مسیر برداشت و با دعوت از کودکان اوتیسم به فضای این کتابخانه و اجرای برنامه‌های مختلف سعی در بهبود شرایط موجود کرد.

طی تحقیقات به عمل آمده برخی از تداخلات اجتماعی این دسته از کودکان به عدم وجود روابط دوستانه، نبود اشتیاق برای بازی‌های کلامی و ترجیح دادن تنهایی مربوط می‌شود.بر همین اساس خواندن کتاب در جمع گروهی و در فضایی آرام مانند کتابخانه مورد توجه قرار می‌گیرد.

در ابتدای بازدید کودکان اوتیسم به دعوت گروه بازدیدهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی که با حضور مصطفی رحماندوست شاعر، قصه‌نویس و مترجم كتاب‌های كودكان و نوجوانان همراه بود، کودکان در تالار کودک این سازمان به کتاب‌گردی پرداختند و کارشناسان مربوطه آنها را برای خواندن کتاب‌هایی که از میان قفسه‌های کتابخانه انتخاب کرده بودند، راهنمایی کردند.

این برنامه با هدف آشنا کردن کودکان و نوجوانان دارای اختلال اوتیسم با کتاب، شعر و غصه و نیز آشنا کردن خانواده‌های این دسته از افراد با کتاب‌های مناسب برای این کودکان برگزار شد.

در ادامه کودکان و والدین آنها به سمت تالار رودکی که ویژه نابینایان و افراد معلول می‌شود برای بازدید هدایت و ضمن توضیحات کارشناسنان حاضر با این فضا آشنا شدند.

در نهایت کودکان به همراه والدین خود وارد موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شدند و در این موزه پای غصه‌گویی مصطفی رحماندوست نشستند در این میان والدین آنها همزمان به بازدید از این موزه پرداختند.

رحماندوست ضمن ابراز خرسندی از قرار گرفتن در چنین جمعی گفت: کتابخانه ملی ایران با ویژگی‌های خاصی که دارد فضای مناسبی برای این کودکان است چرا که این کودکان به قرار گرفتن در میان جمعی خلوت احتیاج دارند و کتابخانه بهترین مکان است.

او با بیان اینکه اوتیسم دارای طیف‌های گسترده‌ای است افزود: هم اکنون یک کودک ۷هفت ساله دارای اختلال اوتیسم در حال آموختن سال زبان زنده دنیا در یک زمان است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: