کتابخانه‌های آمریکا مک‌میلان را تحریم کردند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوکسلر، گروهی از کتابخانه‌های آمریکا اعلام کردند انتشارات مک‌میلان را به خاطر سیاست‌های جدیدش در مورد کتاب‌های الکترونیک تحریم خواهند کرد. کتابخانه‌ها می‌گویند مک‌میلان در سیاست جدید خود به نوعی می‌خواهد با کتابخانه‌ها دشمنی کند.
 
مسئولان انتشارات مک‌میلان اعلام کردند از اول ماه نوامبر به بعد در سیاست‌گذاری جدیدشان فروش کتاب‌های الکترونیک به کتابخانه‌ها را محدود خواهند کرد. طبق این سیاست از هر کتاب الکترونیک جدید منتشر شده توسط این انتشارات تنها یک نسخه به کتابخانه‌ها واگذار خواهد شد.
 
مسئولان انتشارات آمریکایی اعتقاد دارند کتاب‌های الکترونیک بدون محدودیت موجب خسارت می‌شود. قرار است نسخه‌های جدید تا هشت هفته تنها یک نسخه در اختیار کتابخانه‌ها قرار داده شود و بعد از آن تا دو سال به صورت محدود با هزینه‌ بیشتر عرضه شود.
 
این تصمیم مسئولان انتشارات موجب خشم گروهی از کتابخانه‌های عمومی آمریکا شده است. کتابخانه متروپولیتن، نشویل، مریلند، کینگ کانتی در واشنگتن و چندی دیگر از کتاب‌خانه‌ها در بیانیه‌ای خرید کتاب الکترونیک از انتشارات مک‌میلان را ممنوع اعلام کردند.
 
پاتریک لوسینسکی مدیر کتابخانه متروپولیتن نیویورک گفت تصمیم انتشارات مک‌میلان غیرقابل توجیه است و ما دربرابر این سیاست ایستادگی می‌کنیم چون اعتقاد داریم این عمل نوعی محرومیت کاربران از کتاب‌های الکترونیک است. در جامعه دموکراتیک اینگونه تصمیمات غیر قابل قبول است.
 
اتحادیه کتابخانه‌های آمریکا (ALA) چندی پیش در بیانیه‌ای با جمع‌آوری ۱۶۰هزار امضای آنلاین تصمیم انتشارات مک‌میلان را در محدود کردن فروش کتاب های الکترونیک به کتابخانه‌های عمومی محکوم کرد. واندا براون مدیر این اتحادیه در این بیانیه گفته بود ماموریت کتابخانه‌های عمومی دسترسی شهروندان به اطلاعات است و نمی‌توان آنها را از داشتن نسخه‌های جدید کتاب‌های الکترونیک محروم کرد.
 
جان سارگنت مدیر انتشارات مک‌میلان در نامه‌ای به کتابخانه‌های عمومی از سیاست جدیدشان دفاع کرده بود. وی در نامه‌ای سرگشاده نوشت: ما اعتقاد داریم افزایش سریع روند قرض دادن کتاب‌های الکترونیک از ارزش اقتصادی آنها می‌کاهد. ما می‌دانیم شما این کتاب‌ها را از ما خریداری می‌کنید ولی برای خوانندگان رایگان تمام می‌شود.
 
آلن اینویه یکی از مدیران ارشد اتحادیه کتابخانه‌های آمریکا در واکنش به این اظهارات گفت: با وجود ادعاهای مسئولان مک‌میلان تحقیقات و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد قرض دادن کتاب‌های چاپی و الکترونیک موجب افزایش فروش آنها شده است.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: