کاهش حضور ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب به دلیل نرخ ارز

احدرضایی؛ مدیر کمیته ناشران خارجی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب‌ ایران (ایبنا)، عنوان کرد: امسال ناشران خارجی در فضایی به وسعت ۵۰۰۰ مترمربع در طبقه اول رواق شرقی مصلا جانمایی خواهند شد.
 
وی ادامه داد:‌ در این زمینه جانمایی‌ها انجام شده و نقشه سالن کشیده شده است و برای تایید در اختیار معاونت اجرایی قرار دارد تا پس از تایید آن‌ها دستور ساخت غرفه‌ها داده شود.
 
رضایی با اشاره به کاهش حضور ناشران خارجی در این بخش گفت: امسال به دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، ناشران خارجی کمتری در نمایشگاه حضور دارند اما با این وجود استقبال خوبی از این بخش شده است.
 
وی با بیان اینکه کتاب‌های لاتین امسال در دو بخش مجزا عرضه می‌شوند، گفت: کتاب‌های منتشر شده از سال ۲۰۱۶ به بالا در بخشی با عنوان تازه‌های کتاب با تخفیف ۲۵ درصدی فروخته می‌شود و بخش دیگر کتاب‌ها که به سال‌های زیر ۲۰۱۵ مرتبط است با عنوان فروش آزاد، به دلیل سال چاپ پائین با تخفیف‌های بیشتر از ۲۵ درصد به فروش می‌رسد.
 
رضایی تاکید کرد: خوشبختانه استقبال ناشران از این دو بخش زیاد بوده است و بسیاری از ناشران در هر دو بخش فروش آزاد و تازه‌های کتاب حضور دارند.
 
وی همچنین درباره روند ترخیص کتاب‌ها از گمرک نیز توضیح داد: در تعامل با وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، مجوز ترخیص کتاب‌ها به گمرک ارسال شده و بخش زیادی از کتاب‌ها اکنون در حال ترخیص است.
 
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۴ تا ۱۴ اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: