کارگاه آموزش زبان‌ فارسی در دانشگاه بلگراد برگزار شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برنامه «جشن شب یلدا» در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد و با حضور مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی، سعید صفری، مدرس زبان فارسی و جمعی از استادان، فارسی آموزان و دانشجویان در قالب کارگاه آموزش زبان و ادبيات فارسي برگزار شد.

این مراسم با نمایش فیلم کوتاهی از نماهای فرهنگی و گردشگری ایران آغاز شد و با سخنرانی سعید صفری، مدرس زبان فارسی در خصوص واژه‌ها و اصطلاحات مربوط به «آیین‌های ایرانی و شب یلدا» ادامه یافت.

سپس، فارسی‌آموزان با کاربرد واژه‌ها و اصطلاحات مربوط به «آیین‌های ایرانی و شب یلدا» در جمله و خواندن متن‌های کوتاه، تمرین چند الگوی پُرکاربرد دستوری، و اجرای گفت‌وگوی موضوعی در کارگاه آشنا شدند.

مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد هم در بخش‌های مختلف این کارگاه، ضمن راهنمایی و کمک به فارسی‌آموزان در یادگیری بهتر واژه‌ها و قالب‌های آموزشی، با تشریح ویژگی شب یلدا اظهار کرد: «شب یلدا» فرصتی برای شکرگزاری از نعمت‌های خداوند است و این مهم در بسیاری از آیین‌های سنتی ایرانیان وجود دارد.

در ادامه این کارگاه آموزشی، اما میلکوویچ، دبیر دپارتمان شرقشناسی دانشگاه بلگراد با تحسین این شیوه از برگزاری مراسم به صورت کارگاه آموزشی گفت: برای نخستین بار است که من در برنامه‌ای شرکت می‌کنم که آموزش زبان در قالب یک مراسم بسیار زیبا صورت می‌گیرد و فکر می‌کنم واژه‌ها و مطالبی که آموختیم را هیچ‌وقت فراموش نکنیم.

وی به مقایسه آیین شب یلدا و جشن‌های مذهبی ارتودکس، به‌ویژه در نزدیکی سال نو میلادی اشاره کرد و احتمال داد بسیاری از این آیین‌ها برگرفته از آیین کهن ایرانی باشد. 

این مراسم با نمایش چند کلیپ آموزشی از چگونگی تزیین سفره هفت‌سین و دورهمی خانواده‌های ایرانی و غزل‌خوانی از حافظ به پایان رسید.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: