چه رازی در «آکادمی شاهزاده‌ خانم‌ها» نهفته است؟

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «تا همین چند وقت پیش کلمات برای میری غیرقابل تشخیص بودند؛ بی‌معنی، ناشناخته و خسته‌کننده. مثل حرکت غیرقابل پیش‌بینی یک عنکبوت روی دیوار سنگی. اما اکنون همه آن‌ها را تشخیص می‌داد. کلمات، اطراف او همه‌جا بودند و توجه او را به خود جلب می‌کردند. روی حاشیه کتاب‌ها، روی بشکه‌های مواد غذایی که در آشپزخانه و انبار دیده می‌شدند، روی سنگ مسطحی که روی آن نوشته بود: در سیزدهمین سال حکومت شاه جورگان. یک روز اولانا یک نوشته روی پوست را دور انداخت و میری آن را بردات و زیر تخته خوابش قایم کرد و وقتی همه می‌خوابیدند، آن را زیر نور آتش بخاری می‌خواند. فهرست اسم همه دختران آکادمی بود. حسی در میری او را تحریک می‌کرد که نام خودش را پیدا کند و آن را هم بخواند. بله اسمش آنحا بود. اسم ماردا لارن‌داتر نوشته شده بود، اما رویش خط کشیده بودند. در فهرست جای اسم پدر بریتا هم خالی بود.»
 
مطلبی که خواندید بخشی از نخستین جلد مجموعه «آکادمی شاهزاده خانم‌ها» اثر شنون هیل است که با ترجمه نسرین وکیلی و پارسا مهین‌پور از سوی نشر افق منتشر شده است. در جلد نخست این مجموعه با عنوان «دختران کوهستان» در قالب ۲۵ فصل، روایت زندگی دخترانی بیان می‌شود که در یک آکادمی عجیب درس می‌خوانند اما یک روز خبر می‌رسد که شاهزاده قرار است که همسر خود را از میان روستایی انتخاب کند که آکادمی در آن قرار دارد و همین مسئله دختران را درگیر ماجراهایی می‌کند.
 
در دومین جلد، با عنوان «قصر سنگی» که ۲۴ فصل دارد، قهرمان جلد نخست کتاب به نام «میری» بر سر چند راهی قرار گرفته و باید بین وفاداری به شاهزاده‌خانم و دوست‌های جدیدش و همین‌طور عشقی قدیمی و دوستی جدید، انتخاب کند. او قصد دارد به پایتخت سفر کند. سفری که برای همیشه زندگی میری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
در جلد سوم با عنوان «خواهران فراموش شده» که در ۲۷ فصل نوشته شده، میری که انواع علوم و فنون را آموخته با دوستانش می‌خواهد آکادمی عجیب شاهزاده خانم‌ها را ترک کند و آکادمی شاهزاده‌خانم‌های خودش را راه بیاندازد. اما شاه دستور می‌دهد به مردابی دوردست سفر کند تا سه عموزاده بازیگوش شاه را تعلیم دهد. در این جلد، میری متوجه می‌شود زندگی دخترها بخشی از یک راز است که کلیدش در دستان اوست.
 
شنون هیل در پایان این کتاب که موخره مجموعه «آدکامی شاهزاده‌خانم‌ها» است، نوشته: «سفرهای من و میری در سال ۲۰۰۳ شروع شد. اکنون بیش از ده سال از آن تاریخ می‌گذرد. از اینکه داستان را به پایان می‌برم، غمگینم. اگر هوش و الهام‌بخشی ویراستارم، ویکتوریا ولز و شوهرم دین هیل نبود، هرگز این مجموعه نوشته نمی‌شد. برای آفرینش یک کتاب به یک دهکده آرام نیاز بود. بنابراین از همه اهالی این دهکده تشکر می‌کنم.»
 
 

نسرین وکیلی درباره مجموعه «آکادمی شاهزاده‌ خانم‌ها» به ایبنا می‌گوید: مدتی پیش این مجموعه سه جلدی با عنوان‌های «دختران کوهستان»، «قصر سنگی» و «خواهران فراموش شده» با ترجمه من و پسرم، پارسا مهین‌پور، از سوی انتشارات افق منتشر شد.
 
وی با بیان اینکه این مجموعه رمان نوجوان نوشته شنون هیل است و توانسته برنده مدال افتخار نیوبری شود، درباره نویسنده این مجموعه توضیح می‌دهد: شنون هیل از نویسندگان آمریکایی است که تا به‌حال بیش از ۲۰ رمان برای نوجوانان نوشته و اغلب این رمان‌ها در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفته‌اند.
 
وکیلی در ادامه با اشاره به مجموعه‌ای بودن این اثر می‌افزاید: امروزه بچه‌ها علاقه زیادی به مطالعه آثار مجموعه‌ای پیدا کرده‌اند و این گرایش نه تنها درباره کودکان و نوجوانان ایرانی بلکه درباره کودکان سراسر جهان صدق می‌کند. و این گرایش به نظر من شاید به این دلیل باشد که حادثه در این آثار زیاد است، کنش دارند و هیجان‌انگیزند. نوجوان‌ها هم که همیشه به دنبال هیجان هستند. اما من کلا علاقه‌ای به ترجمه آثار مجموعه‌ای ندارم و فقط در صورتی آثار مجموعه‌ای را ترجمه می‌کنم که به نظرم جذاب باشند و حرفی برای گفتن داشته باشند. براین اساس بعد از مجموعه چهار جلدی «روون»، رمان «آکادمی شاهزاده خانم‌ها» دومین مجموعه‌ای است که برای نوجوانان ترجمه کردم.
 
وی درباره چگونگی ترجمه این رمان بیان می‌کند: مدتی پیش یکی از دوستانم در کانادا این کتاب را به من معرفی کرد و بعد از اینکه کتاب‌ها به دستم رسید و مطالعه کردم، محتوای کتاب نظرم را جلب کرد و تصمیم گرفتم آن‌ها را ترجمه کنم چون مسائلی در داستان مطرح می‌شد که همیشگی است مانند عشق، نارضایتی مردم از پادشاه و قیام آن‌ها، روابطی که در دربار وجود دارد، وضعیت قشر ضعیف و قدرتمند جامعه و از همه مهم‌تر نقش قشر متوسط جامعه در ایجاد قیام.
 
به گفته این مترجم، داستان مجموعه «آکادمی شاهزاده‌ خانم‌ها» علاوه بر اینکه بسیار زیبا و جذاب است و سرگرمی خوبی برای نوجوانان محسوب می‌شود، لایه‌های متعددی دارد و به صورت غیرمستقیم مهارت‌های دیگر زندگی مانند پرکاری، امیدواری، سختکوشی، شهامت، راستی و درستی را به نوجوانان آموزش می‌دهد.
 
وی درباره این مجموعه توضیح می‌دهد: در این مجموعه ماجرای خانواده سلطنتی بیان می‌شود که به‌دنبال شاهزاده خانم آینده هستند. طبق گفته پیشگوها این شاهزاده خانم باید از یک روستا در دل کوه انتخاب شود اما در این میان دختر دیگری که در زمان کودکی هم‌بازی پرنس «شاهزاده» بوده است سر از آن روستا درمی‌آورد و پرنس نیز او را به‌عنوان همسرش یعنی شاهزاده خانم آینده انتخاب می‌کند و چون تقلب صورت می‌گیرد و در نهایت یک اشراف‌زاده انتخاب می‌شود انقلابیون برای ترور شاهزاده‌ دروغین نقشه می‌کشند تا او را بکشند.
 
وکیلی درباره ادامه‌دار بودن این مجموعه نیز می‌گوید: اگر نویسنده جلد چهارم این مجموعه را بنویسد، حتما آن را تهیه می‌کنم و اگر حرف تازه‌ای برای مخاطب داشته باشد، با هماهنگی ناشر آن را ترجمه می‌کنم. چون بسیاری از مجموعه‌ها از جلد سوم به بعد، خودشان را تکرار می‌کنند و حرف جدیدی برای گفتن ندارند و فقط هیجان داستان است که بچه‌ها را به دنبال خودش می‌کشاند.
 
بخش کودک و نوجوان انتشارات افق، «دختران کوهستان» را با ۳۱۲ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۹ هزار تومان، «قصر سنگی» را  با ۳۳۶ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۴۰ هزار تومان و «خواهران فراموش شده» را با ۳۲۰ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۴۰ هزار تومان منتشر کرده است.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: