پیشنهادهای انقلابی و تند مناسب فضای بودجه نیست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به‌ نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید‌عباس صالحی چهارشنبه(۲۰آذر‌ماه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگارن درباره معافیت مالیاتی برخی هنرمندان، گفت: در این زمینه دو بحث را باید به صورت متفاوت پیش ببریم. ابتدا بحث قانون مالیاتی است که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده و اصلاح آن در فضای وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بعدا مسیر خود را طی می‌کند، اما در مسیر بودجه تبصره‌ای آمده بود که می‌توانست برای جامعه وسیعی از اهالی فرهنگ و هنر خیلی خطرناک باشد.

وی ادامه داد: طبق بودجه سال ۹۹، کارمندانی که کمتر از سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند، معاف از مالیات هستند. اهالی فرهنگ و هنر حدود چند صدهزار نفر هستند. برآورد ما بر این است که درآمد اهالی فرهنگ، هنر و رسانه براساس پیمایشی که در سال‌های اخیر داشته‌ایم در سال متوسط و میانگین ۲ و نیم میلیون تومان در ماه است در حالی‌که حقوق کارمندان به‌طور میانگین بالای سه میلیون تومان است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: آنچه که در بودجه آمده بود و به نظر قابل دفاع نیست، این است که ۵۰ درصد تمام این نوع معافیت‌ها لغو می‌شود و این قابل دفاع نیست و بسیاری از اصحاب هنر گرفتار مساله می‌شوند.
bayraklı escort

صالحی یادآور شد: فضای چنین پیشنهادهای انقلابی و تندی مناسب فضای بودجه نیست و باید در مسیر قانون اصلاح مالیاتی بحث شود و کارشناسی کاملی در آن صورت گیرد. این اتفاق می‌تواند تاثیر وسیعی را بر اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه داشته باشد.
 
وی افزود: بر همین اساس گفت‌وگوهایی که در مقدمات لایحه و بعد در داخل دولت مطرح شد، دوستان متقاعد شدند که فعلا جای این بحث در لایحه بودجه نیست. اگر بخواهد بحثی صورت بگیرد در بحث قانون اصلاح مالیاتی است. آنجا باید به شکل کارشناسی اتفاق‌های وسیع‌تری صورت گیرد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: حتما برخی که صاحب درآمدهای بالاتری هستند می‌توانند مورد بازبینی جدی‌تری قرار بگیرد، اما بخش وسیعی از اصحاب فرهنگ و هنر که زیر حقوق کارمندان درآمد دارند و حقوق‌های آنان به‌صورت منقطع است زیرا گاهی کار می‌کنند و گاهی کار نمی‌کنند. همچنان مانند بسیاری از بخش‌های دیگر می‌تواند مشمول معافیت مالیاتی شوند.
 
صالحی در ادامه با اشاره به وضعیت بودجه پیشنهادی حوزه فرهنگ و هنر و رسانه، خاطرنشان کرد: شرایط بودجه حوزه فرهنگ در سال‌های مختلف وضعیت رضایت‌آمیزی نداشته است. پایه حوزه فرهنگ با یک مبنای پایینی بسته شده و با همین مبنای پایین جلو آمده است. در شرایط سخت نیز این فشار بر روی بودجه فرهنگ بیشتر خودش را نشان می‌دهد.
 
وی ابراز کرد: امسال نیز در مجموع فضای بودجه همانگونه که مطلع هستید فشار قابل‌توجهی را بودجه به بخش‌های مختلف آورده است. طبیعی است این فشارها در حوزه‌های فعالیت بیشتر خودش را نشان می‌دهد. بخش حقوق و دستمزد مسائلی را جلو می‌برد ولی در حوزه فعالیت اثر خودش را می‌گذارد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بودجه کل حوزه فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی ۲ و نیم‌درصد از کل بودجه عمومی بوده که در حال حاضر این بودجه کمتر نیز شده است. طبعا فشارهای مضاعفی بر حوزه فرهنگ آمده است. ما گفت‌وگوهای فراوانی در فضای دولت و مجلس شورای اسلامی داشته‌ایم. ما شرایط را درک می‌کنیم اما علی‌القاعده فضای فرهنگ یک فضایی است که این تضییقات آن را سخت می‌کند.

صالحی در پایان درباره یارانه مطبوعات نیز گفت: در لایحه بودجه ۹۹ خوشبختانه با دفاع‌هایی که کرده‌ایم به رغم همه مشکلات یارانه را کم نکرده و کمی آن را بیشتر کردند اما مهم تخصیص آن است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: