پلمب گنجینه نسخ خطی کتابخانه وزیری یزد در پی شائبه مفقودی برخی از نسخ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، کتابخانه وزیری یزد در سال ۱۳۳۴ در دهلیز شمالی مسجد جامع کبیر یزد با ۱۶۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی جهت استفاده طلاب علوم دینی راه‌اندازی شد.

موسس کتابخانه مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدعلی محمد وزیری یزدی با نفوذی که در گروه‌های اجتماعی و فرهنگی یزد داشت، نسبت به جمع آوری کتب خطی و چاپی تمام سعی خود را به کار گرفت.

در روزهای اخیر اما اخباری مبنی بر سرقت تعدادی از نسخ خطی و کتاب‌های باارزش این کتابخانه منتشر شد. خبرنگار ایبنا برای پی بردن به صحت و سُقم این موضوع با محمدرضا ملک‌ثابت، مدیر جدید کتابخانه وزیری یزد گفت‌وگو کرد.

ملک‌ثابت ابتدا عنوان کرد: شائبه مربوط به مفقودی نسخ خطی کتابخانه وزیری یزد به ۵۰ سال گذشته برمی‌گردد و مربوط به دوره کنونی نیست.

مدیر جدید کتابخانه وزیری یزد سپس گفت: بنده مدتی است که مدیریت این کتابخانه را بر عهده گرفته‌ام؛ هرچند هنوز بخش‌های مختلف آن را تحویل نگرفته‌ام که درخواست بررسی و تحویل آن را به آستان قدس به عنوان تولیت این کتابخانه، ارسال کرده‌ام.
 

تصویری از بخش نسخ خطی کتابخانه وزیری یزد
 
مدیر کتابخانه وزیری یزد ادامه داد: با توجه به اموالی که در این کتابخانه وجود دارد، درخواست تحویل را ارسال کرده‌ام که با بررسی‌ها مشخص شده که اندکی از کتاب‌های شناسایی‌نشده مشکل دارد که ممکن است مخدوش یا جابه‌جا شده باشد و آستان قدس و مسئولان حراست نیز تا مشخص شدن تکلیف این اموال، بخش گنجینه نسخ خطی کتابخانه را پلمپ کرده‌اند.

وی افزود: این کتابخانه دارای بخش‌های مختلف از جمله موزه، مخزن کتاب، بخش آثار و نسخه‌های خطی است که با بررسی و مشخص شدن اموال به اینجانب تحویل می‌شود.

ملک ثابت بیان کرد: در هر صورت ابهامات مربوط به مفقودی نسخ خطی این کتابخانه مربوط به گذشته است ولی هم اکنون بیشترین سعی ما مبنی بر نگهداری و حفظ این نسخه‌های خطی است.

وی گفت: هم اکنون ۵ هزار نسخه خطی در کتابخانه وجود دارد که خللی به آنها وارد نشده است و معتقدیم که بخش نسخ خطی کتابخانه وزیری یزد، یکی از بهترین و مستحکم ترین مخزن‌های کشور است.

مدیر کتابخانه وزیری یزد ادامه داد: به‌زودی گزارش کامل را به مردم خواهیم گفت و پس از بررسی این مشکلات حل می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: