وعده حمایت از انجمن‌های شعری در یزد برای تبدیل به تشکل‌های رسمی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، نخستین نشست هیئت مدیره انجمن شعر و ادب استان یزد با حضور مسئولان استان یزد و شاعران و نویسندگان برگزار شد.

مجید جوادیان‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این نشست گفت: امروز با توجه به گسست نسل‌ها به دلیل تغییرات سریع اجتماعی فرهنگی و همچنین نفوذ رسانه‌ها، نیازمند آگاهی و احیای جایگاه و اهمیت شعر از لحاظ تاریخی، هویتی و کارکردهای اجتماعی آن هستیم.

وی افزود: شعر مهمترین رسانه فرهنگی ما است و شاعران، پاسدار زبان هستند چراکه دغدغه زبان‌اندیشی در هیچ صنفی هنری همچون شاعران وجود ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد یادآور شد: شاعری به نوعی هنر مادر است و اگر ذات هنر را شاعرانگی بدانیم، تبلور اصلی شاعرانگی در شعر است و در همین راستا باید گفت که توجه به هنر شعر، خدمت به اصل و اساس هنر محسوب می‌شود.

جوادیان‌زاده تصریح کرد: برخی از انجمن‌ها بایستی بازنگری شوند و بر این اساس نیز رسالت اصلی انجمن شعر، طرح مجدد موضوع شعر در جامعه است.

وی با اشاره به سابقه قدیمی انجمن شعر و ادب در استان یزد، افزود: با توجه به قدمتی که برنامه‌های شعری دارد، امروز نیازمند فرم‌ها و قالب‌های جدیدی برای شعر هستیم تا نسل جوان‌تر را به این حوزه علاقه‌مند کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد بیان کرد: ما باید تلاش کنیم که جوهره شعر حفظ شده و در عین حال نیز در دسترس همه قرار گیرد که این بخش می‌تواند یکی از وظایف اصلی انجمن شعر قرار گیرد.

جوادیان‌زاده یادآور شد: یکی از اهداف اصلی ما جریان‌سازی است و در این زمینه نیز در تلاش هستیم از چاپ کتاب‌هایی حمایت کنیم که بتوانند در حوزه فرهنگ و هنر جریان‌ساز و افق‌گشا باشد.

وی در پایان گفت: پیوند نسل‌های جدید و قدیم و توجه به ذائقه‌های مختلف در شعرسرایی یکی از راهبردهای مهم انجمن شعر و ادب استان است.

سیدخلف حوتی‌نژاد، معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این مراسم گفت: در استان یزد انجمن‌های شعری متعدد به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند اما ما سعی داریم تا با ایجاد تشکل رسمی به فعالیت‌های این انجمن‌ها ساماندهی بخشیم.

وی افزود: رصد فعالیت‌های شعری استان و هدایت به عنوان راهنما از اصلی‌ترین اهداف ما در انجمن شعر و ادب استان یزد است.

معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد یادآور شد: فضای شعر و ادبیات فضایی است که باید رصد شده و بیشتر کار شود و ما مصمم هستیم که در سال ۹۸ در این حوزه بیشتر فعال شویم که لازمه آن نیز مجموعه و گروه اجتماعی پیگیر و فعال در استان است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: